Primátor Svoboda: Jak rozumím bruselskému „ne“ Petra Nečase

05.03.2012 16:10 | Zprávy

Slovenská premiérka Radičová kritizovala Petra Nečase za to, že nepodepsal fiskální pakt. Prý přitom „šlo o čistě politické důvody“. Tak to již v politice bývá, řekl bych. A nevím proč to Iveta Radičová považuje za chybu.

Primátor Svoboda: Jak rozumím bruselskému „ne“ Petra Nečase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy

Demokraté a technokraté

Slovenská premiérka Radičová kritizovala Petra Nečase za to, že nepodepsal fiskální pakt. Prý přitom „šlo o čistě politické důvody“. Tak to již v politice bývá, řekl bych. A nevím, proč to Iveta Radičová považuje za chybu.

Také někteří domácí kritici Nečasovi vyčítají, že prý přihlížel k odmítavému postoji členů jeho strany k evropské integraci. To sice nebyl jediný premiérův motiv, ale i tak se mi zdá v pořádku, když předseda strany respektuje mínění jejích členů. A půjdu ještě o krok dál. Demokracii chápu jako hledání řešení pro společnost a s její pomocí. Politické strany jsou v tomto procesu důležitým spojovacím článkem mezi občany a vládou. A i když má ODS daleko k dokonalosti tak vnímá to, co se děje v české společnosti daleko přesněji než bruselští experti.

Pravda je, že v Evropě je vláda technokratů „v módě“. Kdekdo si pochvaluje, že v Řecku a v Itálii nevládnou volení politici. Od expertů si mnozí slibují spásu, ale úspěšnost úřednických vlád je z několika důvodů jen optický klam.

Jednak proto, že technokraté mají podstatně lehčí úlohu. Nemusí hledat řešení, nýbrž pouze provádět omezený repertoár přesně definovaných opatření. U moci nejsou nikdy dost dlouho na to, aby se ukázalo, že také vaří jen z vody. A především: Nenesou za svá rozhodnutí žádnou politickou zodpovědnost.

České naschvály?

Věcně prý pro české „ne“ nebyl důvod, dodala Iveta Radičová. Ale i v tom se slovenská premiérka mýlí. Petr Nečas uvedl pro své odmítnutí velmi závažné věcné důvody. Vadí mu, že se má fiskální pakt stát součástí národních legislativ. A prozíravě upozorňuje i na to, že se jedná o výrazné posílení procesu harmonizace, který by se vzápětí s velkou pravděpodobností týkal i daní. To by však bylo výhodné jen pro ty státy, které mají vyšší daň. Česká republika by naopak ztratila jednu z mála výhod, které má. Každá spolupráce by dle mého názoru měla být postavena na konkurenci a nikoliv na unylosti a každý z členů spolku by tedy měl mít právo o otázkách národního hospodářství rozhodovat sám. Né vše co je dobré pro Francii je dobré pro Českou republiku a naopak.

Technokraté se se mohou mýlit a přesto nic neriskují. Demokraté riskují své znovuzvolení a proto musí nejenom pečlivě sledovat, jak reaguje jejich strana a voliči. Musí být schopni své rozhodnutí zdůvodnit a získat pro ně podporu.

Petr Nečas měl pro své bruselské „ne“ jak politické, tak věcné důvody a zachoval se jako prozíravý národní vůdce.

Doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.
předseda regionálního sdružení
primátor hl. města Prahy

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Místo velkých frází začneme pracovat na infrastruktuře

22:28 Skopeček (ODS): Místo velkých frází začneme pracovat na infrastruktuře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Milovicím ve Středočeském kraji.