V praxi to pro ně znamená vyhledat tzv.kmenovou školu na území ČR, kde by dítě ve školním věku bylo evidováno. Realita je mnohem složitější. Ne všichni čeští občané v cizině tuto povinnost plní. Důvody jsou různé, od nevědomosti, nechuti překonávat administrativní bariéry až po nezájem.Vymahatelnost a sankce neexistují, stejně jako statistika počtu dětí, které nejsou zapsány v české kmenové škole.
Proto by bylo vhodné změnit tuto povinnost zápisu dětí do kmenové české školy na možnost. O to se také pokusím předložením novely školského zákona, především jeho § 38, který se týká plnění povinné školní docházky v zahraničí.
Přínosem této drobné úpravy by bylo uvedení do souladu žitou praxi a zákonnou povinnost. Nechceme přece vystavovat stresu české občany, kteří se cítí při návratu do vlasti provinile, pokud dítě do kmenové školy nezapsali.
O podpoře vzdělání a výuky češtiny pro děti žijící v zahraničí zase příště.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Anna Putnová - profil