Řápková (ODS): Ke všem dlužníkům je třeba přistupovat stejně

07.12.2011 22:29 | Zprávy

Poslanci ODS v nejbližší době znovu předloží návrh novely zákona o hmotné nouzi, který umožní exekuovat dávku na živobytí chronickým neplatičům nájemného a pořádkových pokut.

Řápková (ODS): Ke všem dlužníkům je třeba přistupovat stejně
Foto: Archiv
Popisek: Ivana Řápková

Uvedli to na dnešním brífinku předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a autorky návrhu poslankyně Ivana Řápková a Lenka Kohoutová. Reagovali tak na včerejší večerní hlasování, ve kterém se nepodařilo přehlasovat veto oranžového Senátu, který zákon Poslanecké sněmovně vrátil.
 
„Nepřekvapilo nás, že sociální demokraté aktivně vystupovali proti tomuto návrhu ve sněmovně i v Senátu, protože je to jejich standardní postup. Ačkoliv zpřísnění přístupu k dlužníkům a pachatelům přestupků žádají i starostové ČSSD, vedení sociální demokracie kolem pana Sobotky dlouhodobě odmítá jakoukoliv změnu v této oblasti. Včerejší hlasování tak jen potvrdilo pokrytecký přístup sociální demokracie, která na jedné straně říká, že tento problém řešit chce, v okamžiku, kdy před nimi leží konkrétní návrh, hlasují její poslanci ve sto procentech případů proti," uvedl na brífinku Zbyněk Stanjura.
 
Ten zároveň potvrdil, že poslanci ODS předloží návrh zákona znovu. „Změny v zákoně o hmotné nouzi zůstávají klíčovou součástí programu ODS pro sociálně vyloučené lokality. Návrh proto podáme znovu, budeme vyjednávat s jednotlivými poslanci a věříme, že se nám podaří nalézt dostatečnou podporu," dodal Stanjura.
 
Ivana Řápková upozornila, že novela měla pomoci i starostům v sociálně problémových lokalitách. „Ačkoliv jsme návrh podaly již v únoru před eskalací problémů na Šluknovsku, představovala právě tato novela účinný nástroj pro starosty v této oblasti, i v dalších regionech po celé České republice. Nejenže tu mnoho lidí dluží za nájemné, ale velkým problémem jsou dluhy za pokuty. Někteří lidé se cítí absolutně nepostižitelní a přestupků se dopouštějí opakovaně," uvedla Řápková.
 
Podle ní poslanci, kteří hlasovali proti zákonu, nejenže nevyslyšeli volání starostů, ale také běžných lidí, kteří v těchto lokalitách žijí. „V žádném případě návrh zákona nešikanoval sociálně slabé. Stanovil pouze spravedlivé a hlavně rovné podmínky pro všechny dlužníky, bez ohledu na to, zda pobírají plat za práci, nebo žijí ze sociálních dávek, které mohou být v některých případech v souhrnu vyšší než mzda," dodala Řápková. Upozornila také, že zákon obsahoval zároveň motivační prvek pro dlužníky, protože měl obcím umožnit stanovit dlužníkům individuální splátkový kalendář. „Pokud tak dnes obce konají, není to úplně v souladu se zákonem."
 
„Exekuovatelná částka podle zákona by byla částkou mezi existenčním a životním minimem, která není vyšší než 1 500 korun. Není proto pravda, že by lidé postižení exekucí dávky na živobytí byli ponecháni bez prostředků. I nadále by měli nárok na existenční minimum i účelově vázané příspěvky například na bydlení. Exekuce by se také v žádném případě nedotkla dětí," reagovala na kritiku opozice Lenka Kohoutová, která se zároveň podivila nad tím, že opoziční poslanci nevznesli své argumenty již v průběhu projednávání zákona ve výborech. „Uvítala bych, kdyby kolegové příště studovali návrhy zákonů lépe. Nemrhali bychom časem a mohli bychom přijít s řešením dříve," uzavřela Kohoutová.

Dále čtěte:
Řápková narazila. Exekuce dávek ve sněmovně už neprošla. I kníže byl proti Sněmovna schválila zavedení exekuce dávky na živobytí
Řápková táhne do boje za exekuce dávek. Opozice už čeká
Sklenák (ČSSD): Návrh pro exekuce dávek nepodpoříme

##PROFIL 2025##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Ministerstvo obrany utrácí bez rozmyslu

9:15 Vích (SPD): Ministerstvo obrany utrácí bez rozmyslu

Posílit obranyschopnost ČR má význam, ale jen pokud má jít o smysluplné dlouhodobé investice.