Vedení ministerstva obrany i naší armády se sice snaží vybavovat vojáky do zahraničních misí, ale tito vojáci toto vybavení povětšinou získají až v místě mise. To se týká nejen zbraní či speciálních pomůcek, ale i pasivní balistické ochrany. Nezřídka si vojáci musejí tyto pomůcky nakupovat až v armádních obchodech.
Podle informací schází české armádě protichemické masky OM-90, schází polní boty do pouštních podmínek, nátělníky, ponožky i jiný materiál. Přesto, že na tuto situaci upozornil vnitřní audit MO, stále se nic neděje. A opozice na tuto situaci upozorňuje již drahně let.
Obnova povětšinou spotřebního materiálu vychází naší armádu na téměř miliardu ročně. Ale tyto finanční prostředky jsou nutné pro zajištění vlastní bezpečnosti našich vojáků.
Velmi významným problémem je ztráta schopností elitních jednotek a nedodržení závazků vůči našim spojencům v NATO. Naše země měla excelentní postavení v boji proti zbraním hromadného ničení a teď se potýká s nedostatkem odpovídající výstroje. Pan ministr si zřejmě neuvědomuje, že nedostatek výzbroje či výstroje porušuje zákon o vojácích z povolání. Zarážející na této skutečnosti je fakt, že scházející vybavení měla armáda doplnit již loni. A to přesto, že peníze na nákup byly, protože MO narychlo utratilo koncem roku 1,5 miliardy korun, aby je obrana nemusela vracet do státní pokladny. A dalších 700 milionů Kč údajně bylo převedeno do rezervního fondu.
Dnes MO přijde z důvodu dalších škrtů o 1,4 miliardy korun z rozpočtu na rok 2012, o další peníze zřejmě přijde z rezervního fondu. Ukazuje se, a to dlouhodobě, že AČR schází dlouhodobý a střednědobý plán potřebných akvizic a na místo toho se neuváženě a netransparentně utrácí. Vedení MO by si mělo konečně uvědomit, že to nejdůležitější v naší armádě nepředstavují zbraňové systémy či technika, ale vojáci a občanští zaměstnanci.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz