Tato malá rekapitulace to velmi jednoduše a stručně dokládá.
Lež první: Zastavíme zadlužování země
Tento slib opakovala ODS před volbami v roce 2006 i 2010. V tom druhém případě se k ní přidala i TOP09, jejíž místopředseda Kalousek odpovídal za veřejné rozpočty už ve vládě Mirka Topolánka od roku 2007. Jaká jsou fakta: Od roku 2006 se za šest let veřejný dluh České republiky zvýšil z 0,9 bilionu korun na 1,4 bilionu korun. Podíl veřejného dluhu České republiky na HDP vzrost z 29 % (2003 - 2006) na 41 % (2012).
Lež druhá: Nebudeme zvyšovat daně
Před volbami v roce 2006 a také 2010 slibovali pravicoví politici Nečas a Kalousek, že nebudou zvyšovat daně. Někteří z nich svůj slib upřesňovali v tom smyslu, že nebudou zvyšovat daně přímé. Pravicové strany slibovaly, že rozpočtovou konsolidaci omezí zejména škrty a zmenšení státu a tím pádem nebudou muset zvyšovat daňové zatížení.
Od roku 2006 ale došlo ke zvýšení přímých daní v těchto případech: byla zavedena tzv. povodňová daň a zdanění podpory stavebního spoření, obojí v roce 2011. Pro rok 2013 navrhuje ministr financí Kalousek zvýšení daně z příjmů o jedno procento a omezení výdajových paušálů pro OSVČ.
Od roku 2006 se zvýšily nepřímé daně takto: vzrostlo zdanění tabákových výrobků a zvýšila se dolní sazba DPH z 5 na současných 14,5 %. Od roku 2013 navrhuje ministr financí zvýšení základní sazby DPH na 20 %. Má být také zavedena nová uhlíková daň a zvýšeno současné zdanění elektrické energie.
V oblasti majetkových daní došlo navíc k plošnému zvýšení daně z nemovitostí. Bylo rovněž zavedeno zdanění emisních povolenek darovací daní.
Lež třetí: Budeme kompenzovat negativní dopady reforem těm nejpotřebnějším
Na podzim 2011 při projednávání návrhů tzv. reforem slíbil opakovaně ministr Drábek, že vláda bude kompenzovat zvýšení DPH (zdražení potravin, léků, jízdného, dodávek tepla) seniorům a zdravotně postiženým v rámci valorizace důchodů. Tato kompenzace se měla týkat zvýšení DPH od 1.1.2012 a druhého kroku při zvyšování DPH od 1. 1. 2013. Jednalo se tedy o valorizace, které budou vypočteny na základě cenového a mzdového vývoje k 1. 1. 2013 a 1. 1. 2014. Vláda nyní uvažuje o tom, že v letech 2013 - 2014 žádné valorizace důchodů neprovede, ačkoliv zvýšení DPH má být ještě razantnější. Provést valorizaci přitom ukládá zákon. Plánuje se také zrušení porodného a doplatku na bydlení, což rovněž postihne sociálně nejslabší. Současně nebyla od 1. 1. 2012 zvýšena minimální mzda. Ta je stále stejná už od 1. 1. 2007 a od této doby klesla její kupní sila minimálně o 10 %.
Jsem přesvědčen o tom, že na základě těchto faktů je možno objektivně konstatovat, že současní vládní představitelé trvale podvádějí občany vlastní země. Nepochybně dobrý důvod hlasovat v Poslanecké sněmovně o vyjádření nedůvěry vládě Petra Nečase.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz