Téma, které stále vzbuzuje vášně a slouží jako zajímavá náplň mediálních přestřelek mezi lékaři, pacienty a úředníky. A proč? Protože dostupnost lékařské péče se týká nás všech a dá se o ní mluvit bez věcných argumentů.
Dosud totiž nikdo nevysvětlil, podle jakého klíče jsou dojezdové časy určovány. Proč původně ministerstvo zdravotnictví stanovilo dostupnost lékařské péče na čtyřicet minut? Jak došel svaz pacientů k pětadvaceti minutám? Nevíme. Z pohledu laika by bylo ideální mít lékaře k dispozici téměř okamžitě, jakmile se vyskytne problém. Samozřejmě, že prakticky to možné není, nemáte-li lékaře doma, nebo jím není váš soused. Máme-li se k lékaři dostat, může být čtyřicet minut dostatečných stejně tak, jako může být dvacet minut příliš dlouhá doba.
Záchranná služba má dojezdový čas stanovený na dvacet minut. Nikdo s tímto číslem nepolemizuje, i když v případě velkého krvácení, zástavy životních funkcí a podobných fatálních situací je i pět minut příliš. O čem se tedy ve skutečnosti vede boj? Jde o obavu, že stanovení příliš dlouhých dojezdových časů povede k úbytku lékařů. Nebude-li muset být lékař v okruhu dvaceti minut, přesune ordinaci dále. Hlavně obyvatelé méně zalidněných oblastí, jako jsou hory nebo pohraničí, mají s řídnoucí sítí lékařských ordinací zkušenosti. Pomůže však nařízení dojezdových časů? Možná by bylo účinnější vytvořit lékařům a zdravotníkům takové podmínky, aby se nesnažili získat práci pouze ve velkých městech.
Ing. Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM