Je vidět, že prezident není přítelem vedení sociální demokracie, poukázal politolog. Hovoří i o vraženém klínu

11.01.2014 10:00 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Ve sporu o podobu nové koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se posílila role předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Protože prezident Miloš Zeman odstoupil od nátlaku, že dokud Sobotka nevymění seznam ministrů, nebude premiérem. Včera na Pražském hradě potvrdil, že předsedou vlády jmenuje šéfa sociální demokracie příští pátek.

Je vidět, že prezident není přítelem vedení sociální demokracie, poukázal politolog. Hovoří i o vraženém klínu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

A jakmile se Sobotka stane premiérem, má ústavní právo trvat na návrzích jmen členů vlády. Uspět v přetahované s prezidentem však může jen v případě, když za ním budou stát nejen členové jeho vlastní strany, ale i lídři ANO a KDU-ČSL. Ale Miloš Zeman se podle politologa Petra Sokola snaží do vládní koalice vrazit klín.

Miloš Zeman nezvolil nejtvrdší variantu

„Prezident Miloš Zeman nezvolil nejtvrdší variantu, která spočívala v tom, že nejmenuje předsedu ČSSD premiérem, dokud mu nepředloží jiné ministry,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz politolog Petr Sokol. Podle ústavy nemá prezident vůbec žádnou povinnost šéfa vítězné strany jmenovat předsedou vlády. V tom podle Sokola vyšel Zeman Sobotkovi vstříc. „I kdyby měl Sobotka za sebou 200 poslanců, česká Ústava umožňuje jmenovat premiérem třeba vás,“ prohlásil politolog a připomněl, že to Miloš Zeman už zkusil s Jiřím Rusnokem a vyšlo to. „Precedenčně je to možné, proto bych tu variantu, kterou mohl hrát, nenazývat vydíráním, ale prostě využitím všech ústavních možností. Prezident tuto cestu zavrhl, jmenuje premiéra na základě parlamentní většiny a pak se uvidí, jak spolu budou sestavovat vládu,“ dodal Sokol.

Hlava státu dokázala, že není přítelem současného vedení sociální demokracie

Podle politologa však celkově vyšel Miloš Zeman jen na půl cesty. Sice potvrdil, že jmenuje premiéra, ale neřekl jasně, jestli do konce ledna jmenuje i ministry, ke kterým má výhrady. „Ukázalo se, že určitě není přítelem současného vedení sociální demokracie, když na navrženého ministra vnitra Milana Chovance vytáhl problematická studia na plzeňských právech. Protože kdyby byl jako prezident spřízněný názorově nebo zájmově se stranou, která Chovance do vlády posílá, tak by to neudělal. Byl to takový štulec pro Sobotkovu část sociální demokracie,“ konstatoval Petr Sokol. A objeví se podle něj i spekulace, že to může být odplata za Chovancovo vyzrazení tajné schůzky Michala Haška a jeho přívrženců s prezidentem v Lánech. „Tahle varianta se nabízí,“ připustil politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…