„A co když není pravda tvrzení v EU, že by nám Rusko uškrtilo kohouty s plynem.“ Markéta Šichtařová má tyto indicie

24.07.2022 17:38 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Co když není pravda, že by nám svévolně Rusko uškrtilo kohouty, jak oficiální prohlášení vyznívají? Co když v realitě si prostě Evropa objednala zhruba o dvě třetiny plynu méně? Takové otázky si klade Markéta Šichtařová nad plánem Bruselu snížit v členských zemích během topné sezony spotřebu plynu o 15 procent. „Ale pokud tomu tak je, pak to znamená, že plynová krize v zimě bude, energie budou ještě dražší než nyní. A půjde o vědomé rozhodnutí EU a jejích vlád. Prostě s tím počítejme, není žádné ‚možná‘ a ‚snad‘,“ tvrdí ekonomická analytička.

„A co když není pravda tvrzení v EU, že by nám Rusko uškrtilo kohouty s plynem.“ Markéta Šichtařová má tyto indicie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Pokud návrh Evropské komise schválí národní vlády, bude mít Brusel pravomoc nařídit členským státům, aby kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezily během nadcházející topné sezony spotřebu plynu o 15 %. Úspory se mají týkat období od konce letošního srpna do konce března 2023. Počítat se budou z průměrné spotřeby jednotlivých zemí v tomto období za posledních pět let. Co tomuto nápadu říkáte?

Víte, mně tu něco nehraje. A to něco je ta formulace „kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu“. Ta formulace jako by podsouvala, že nás chce Rusko odstřihnout od plynu, a my se na to odstřihnutí připravujeme, protože tušíme, že k němu dojde. Ale…

Zaprvé: Před rokem soudní dvůr Evropské unie potvrdil zákaz zvýšení kapacity plynovodu OPAL, prý protože by to porušilo unijní zásadu energetické solidarity. Jinými slovy: Nepovolíme pustit plynovodem víc plynu, protože někdo by mohl mít víc. Nechť raději všichni mají stejně málo, tak je to solidární.

Zadruhé: V březnu 2022 místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil, že EU se zbaví závislosti na ruském plynu „mnohem dříve než v roce 2030“ a že už letos sníží dodávky o dvě třetiny. Z prohlášení Evropské komise pak vyplývá, že za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Bez jakéhokoliv dalšího komentáře konstatuji, že Nord Stream 1 od čtvrtečního rána jede cca na třetinu.

Zatřetí: Německo zcela dobrovolně, vědomě a záměrně zablokovalo ropovod Nord Stream 2, který je paralelní s ropovodem Nord Stream 1 a měl znásobit jeho kapacitu na dvojnásobek. Nord Stream 2 je hotový, natlakovaný, stačí jej spustit – ale Německo by k tomu muselo poskytnout certifikaci. A to odmítlo udělat. Volání, že je málo ruského plynu, tedy nekoresponduje s faktem, že Německo odmítlo víc ruského plynu.

Začtvrté: Na konci října 2021, když se mluvilo o energetické krizi, došlo k následujícímu incidentu: Na měřicí stanici v německé obci Mallnow ležící u polské hranice prudce poklesl, až zastavil se průtok plynu. Přitom Polsko stále dostávalo nasmlouvané množství plynu. Ostatně také jiní odběratelé Gazpromu v jižní a západní Evropě potvrzují, že Gazprom u nich dostál závazkům. Ale současně tehdejší průzkum agentury Reuters ukázal, že tito odběratelé si vyšší dodávky neobjednali. Navíc, zástupce polského provozovatele plynovodů Gaz-System řekl, že ruský plyn do Polska začal přicházet v obráceném směru – tedy ze západu na východ. Protože kolísání poptávky po ruském plynu závisí na momentálních potřebách kupujících, neboli průtok závisí na tom, kolik kupující chce plyn odebrat, existuje jediné vysvětlení. Prostě nebyla poptávka po přepravě plynu směrem do Německa. Prostě Německo ruský plyn uprostřed plynové krize nechtělo.

Zajímavé indicie, že? Co když není pravda, že by nám svévolně Rusko uškrtilo kohouty, jak oficiální prohlášení vyznívají? Co když v realitě si prostě Evropě objednala zhruba o dvě třetiny plynu méně? Ale pokud tomu tak je, pak to znamená, že plynová krize v zimě BUDE, energie budou ještě dražší než nyní. A půjde o vědomé rozhodnutí EU a jejích vlád. Zásobníky naplněny nebudou, protože zásobníky se plní v létě, tedy nyní. Prostě s tím počítejme, není žádné „možná“ a „snad“. Politicky je již rozhodnuto.

Najednou ten „nápad“ Bruselu, který zmiňujete, dostává úplně jiný nádech. Pokud tomu tak je, pak nejde o preventivní opatření pro případ, že by nám Rusko vypnulo plyn. Ve skutečnosti by to znamenalo, že jde o již Evropou vytvořený plán na to, že sama svým vlastním rozhodnutí plyn neodebere. Takže prostě ho méně bude, není žádné „co když“.

Rekordní ceny elektřiny na burze způsobují, že energetické firmy musí mít na zajištění burzovního obchodování připraveno i několik miliard korun denně. Největší tuzemský dodavatel elektřiny ČEZ se proto nedávno dohodl se státem na půjčce ve výši až tří miliard eur, v přepočtu 74 miliard korun. S extrémním navýšením se potýkají všichni výrobci elektřiny, a tak by podobnou pomoc uvítaly i skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače a holding EPH Daniela Křetínského. Měl by stát stejnou možnost jako ČEZu poskytnout i dalším účastníkům trhu?

Ale neříkejte…? Já myslela, že energetické firmy jsou takoví lumpové, které musíme víc zdanit, protože mají vysoké ceny…? A ono ne…? Ony si naopak musí půjčovat od státu na svou záchranu…? Tak jsou to lumpové a máme je extra zdanit – nebo to nejsou lumpové a máme jim pomoci…? To je pochopitelně sarkasmus, kdyby to náhodou někomu nebylo jasné.

Za mě je to jednoduché. Nepomáhat nikomu. Každý si musí pomoci sám tím, že navýší ceny pro koncové zákazníky. Že je to nesociální? No jasně, že je! A více, kdo to způsobil, tuhle nesociálnost? Myslíte, že energetické firmy? Ne! Způsobili to zelení socialisté, kteří fanaticky vypínali tradiční zdroje energie. Kdyby to v uplynulých letech nedělali, v pohodě bychom ustáli po stránce energií i ukrajinskou válku. To tihle zelení socialisté byli a jsou antisociální, to oni nám zničili svět, jak jsme ho znali, to oni nám zničili evropskou energetickou bezpečnost!

A my všichni ostatní jsme vinni tím, že jsme jim to dovolili a pod tíhou strašení obrázky s želvičkami s brčkem zapíchnutým v očičku jsme si nechali vypnout naši tradiční ekonomiku, oslabit naše automobilky. Dochází na to, co jsem zde říkala nesčetněkrát: čím víc budete násilně tlačit na zeleno, tím míň ekologičtí budeme, protože zchudneme, a chudá země na ekologii nemá myšlenky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

15:30 Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle političky STAN a jaderné inženýrky Dany Drábové se máme v té naší…