Francouzský prezident Macron v minulých dnech v rozhovoru s francouzskou televizí naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Souhlasíte s ním?
Určitě. Ono to bylo trošku vytrženo z kontextu, co prezident říkal. Takže se na něj okamžitě vrhli jak lidé z ukrajinského vedení, tak politici z pobaltských států. Ale to, co řekl, bylo mnohem vyváženější. Samozřejmě také mluvil o bezpečnosti pro Evropu. Ale myslím, že je normální, že ti, kdo mají ze sebe navzájem obavy, že si poskytnou bezpečnostní záruky. Připomínám, že se Rusko před zahájením konfliktu obávalo vstupu Ukrajiny do NATO, což by z jejich hlediska ohrozilo rovnováhu sil ve východní Evropě. Rusové to považovali za hrozbu pro sebe. No tak to byla jedna z hlavních příčin toho, proč tedy nakonec udělali invazi na Ukrajinu. Takže je potřeba tuto příčinu odstranit a hledat mírové řešení konfliktu. Rozšiřovat NATO stále na východ a pak až někam na hranice Číny, no to jsou úplné nesmysly. To se jenom zvyšuje napětí ve světě. Ať si plánovači Pentagonu plánují něco uvnitř Spojených států, na co stačí. Ale na ten svět, který se mění, prostě nestačí.
„Budeme se orientovat především na mírové prostředky. Ale pokud nám nic jiného nezbyde, budeme se bránit všemi prostředky, které máme k dispozici,“ uvedl podle agentury TASS ruský prezident Putin mimo jiné na ruské Radě pro lidská práva. Varoval prý také, že narůstá hrozba jaderného konfliktu. Co na jeho slova říkáte?
Tak je to připomenutí toho, že Rusko má účinnější zbraně, než jaké používá na Ukrajině. Mnohem účinnější zbraně. Tak aby si to Západ připomněl a aby třeba nedodávali takovou techniku Ukrajině, která umožní zásahy ukrajinské armády daleko do ruského vnitrozemí. To může být důvod eskalace konfliktu a jeho rozšíření třeba i do jaderné části, což by byla samozřejmě katastrofa.
Myslíte si, že by k něčemu takovému mohlo opravdu dojít?
Myslím, že je potřeba zastavit tato dobrodružství, tyto dobrodružné dodávky některých druhů zbraní na Ukrajinu. Já tedy vůbec nejsem příznivcem dodávek zbraní na Ukrajinu. No ale když už k tomu dochází, tak by to měly být takové zbraně, které neumožní zásahy stovky kilometrů hluboko v zázemí Ruska. To samozřejmě povede k tomu, že Rusko bude hledat cestu k odvetě.
Nejen země EU se před pár dny shodly na stropu pro ruskou ropu, který stanovily na 60 dolarů za barel. Je to dobré rozhodnutí? A máme se obávat, že ceny pohonných hmot půjdou opět nahoru?
No tak některé ty prognózy to říkají. Pro mě je to tak trošku nepochopitelné rozhodnutí. Protože to je, jako kdybych řekl, že v hospodě, kam chodím na obědy, budu platit jen ty ceny, které jsem tam platil před rokem. No tak mi řeknou, velmi pravděpodobně, abych si tedy našel jinou hospodu, která mi bude cenově lépe vyhovovat. Myslím si, že ty sankce ve svých důsledcích ani tak nepoškozují Rusko, jako poškozují obyvatelstvo EU, zejména tedy občany středoevropských a východoevropských zemí. Když se podívám na českou inflaci, maďarskou inflaci… Pobaltské státy, které de facto vygenerovaly velké poklesy reálných mezd, a tedy i životní úrovně, no tak něco je toho příčinou. Příčinou jsou sankce, příčinou je válka. No a samozřejmě z té války vyplývá růst cen komodit, ať už tedy plynu, ropy, ale také průmyslových kovů a samozřejmě rovněž potravin. Všechny tyto ceny by mohly začít padat dolů, když by se válku podařilo ukončit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora