Vláda se od čtvrtka rozhodla rozvolňovat platná omezení, otevírají se například kadeřnictví, restaurace a posilovny. Je to správný krok, nebo riskujeme opětovné zhoršení epidemické situace?
Vláda je vystavena velkému tlaku na rozvolňování. Je skutečností, že velké skupiny podnikatelů a zaměstnanců jsou existenčně ohroženy. Problémem je i zhoršení kvality vzdělávání, distanční výuka není dlouhodobým řešením. Lidé jsou už také unaveni a vyčerpáni omezeními, která koronavirová pandemie vyžaduje. Přesto by kabinet měl ve svých krocích respektovat odborná doporučení epidemiologů a těch, kdo na rozdíl od politiků a různých populistů mají odbornou kvalifikaci, hlubší znalost situace a rizik, která ohrožují vážně životy tisíců a zdraví desetitisíců a možná statisíců našich občanů.
Chybělo jen málo, aby podzimní vlna nákazy zcela vyčerpala kapacity systému zdravotní péče. Kdyby vláda nezatáhla důrazněji za brzdu, mohlo dojít k obecnému ohrožení systému zdravotnictví a významnému omezení a zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Stát by nyní měl postupovat velmi obezřetně do doby než bude dostupné účinné očkování, splní-li se naděje do něj vkládané, umožní minimalizovat nebezpečí nekontrolovaného šíření nákazy a zajistit spolu s dalšími opatřeními ochranu života a zdraví nejohroženějších skupin, lékařů, zdravotníků a dalších exponovaných profesí.
Co podle vás způsobilo podzimní krizovou situaci? Může za to vláda? A co někteří její kritici, kteří ji nejdříve peskovali za to, že omezuje lidské svobody, aby pak – když se situace zhoršila – ji zase vyčítali, že příliš uvolňovala?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban