„Na tohle nejsou připraveny ani naše policie, ani zpravodajské služby, ani armáda.“ Temné varování analytika. Afghánistán to spustil

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

28.08.2021 19:57 | Rozhovor

„Nejsou schopni zajistit nepřetržitý tok náhradních dílů, ani kvalitního paliva pro prostředky, které zajišťovali spojenci. Když nemáte palivo, díly ani munici, je vám technika na nic,“ neobává se dlouhodobého zneužití vojenské techniky západu v Afghánistánu vojenský analytik Jaroslav Štefec. Ponechání vybavení napospas Tálibánu bylo podle něj logické, dostávat vše zpátky by bylo náročné a vyvolalo by to odpor tehdejších vojáků armády. K tomu ale přidává varování. Dění v Afghánistánu zřejmě podnítilo sebevědomí islámu.

„Na tohle nejsou připraveny ani naše policie, ani zpravodajské služby, ani armáda.“ Temné varování analytika. Afghánistán to spustil
Foto: Repro Al-Jazeera
Popisek: Zástupci hnutí Tálibán v prezidentském paláci v Kábulu

Často slýcháme, jak byla rychlost, s jakou převzal Tálibán vládu nad Afghánistánem, překvapivá. Už minule jste mi řekl, že vás nepřekvapila. Proč?

Pro mě nebyla překvapivá. My se vlastně tváříme na Afghánistán, jako by to byla podobná země jako třeba Německo, Francie, Itálie. Všechny tyto země kdysi dávno prošly slučovacím procesem a vytvořilo se v nich něco jako italský, německý a český národ. Dnes už, i když rozděleny na konkrétní země, samy sebe vnímají jako Němce, Italy – určitou homogenní masu lidí, která žije na přesně vymezeném území. To v Afghánistánu není. Afghánistán je tvořen obrovským množstvím národů, národností a vytváří velmi nehomogenní skupinu lidí, jež jsou dnes sjednocováni jednou základní ideou, kterou je islám a právo šaría.

Tálibán je na tom postaven a vyznávají to i jiné skupiny, které v Afghánistánu fungují. Dokonce i ty, které vůči Tálibánu bojují. Americká armáda, respektive skupina zemí, které se snažily tohle zlomit, přivést, jak říkal prezident Joe Biden, do Afghánistánu demokracii a západní způsob života… proti tomu nebyli schopni reálně postavit jinou nabídku. Oni žijí ve svém světě, jejich svět je definovaný tímto náboženstvím a zákonem a odmítají od toho upustit. Jestliže máte pevnou ideologii, jestliže máte náboženství, které vám skutečně funguje, fungovalo přes tisíc let a vytvářelo soudržné skupiny lidí, které koexistovaly vedle sebe - protože neexistuje nic jako afghánský národ - proti tomu je velmi těžké postavit něco, co by mohlo být přitažlivější. Neměli jim co nabídnout, a proto došlo k tomu, že to lidé odmítali. Odmítli to a vojáci afghánské armády, kteří byli vybaveni a vyzbrojeni západní technikou ze západních zemí a velmi dobře placení, to sami věděli. Věděli, že prostředí kolem nich je odmítá, a také se proto velmi rychle vzdali odporu vůči okolnímu prostředí, které bylo nepřátelské, i když oni sami z něho vzešli.

Poslední dobou se objevují tvrzení, že afghánská armáda existovala z většiny jen na papíře. Tedy, že do země mířily finance na výcvik i výbavu, ale ve skutečnosti putovaly jinam…

Může na tom určitě něco být. Vojáci, kteří v té armádě bojovali nebo byli jejími příslušníky, byli oproti okolní populaci královsky placení a v té armádě byla zahrnuta i spousta lidí, kteří formálně sice byli vojáky, ale ve skutečnosti jako vojáci nefungovali. Například proslulí tlumočníci, kteří nebyli vojáci, ale prostředníci. A někdy i nepřátelští z pohledu našich vojáků. Vzpomeňme, jak konkrétní tlumočník zastřelil jednoho z českých vojáků, psovoda, aniž by mu něco udělal. Údajně byli přátelé a on ho přesto zastřelil. Ve skutečnosti tedy mohla být armáda menší, než bylo deklarováno, a především byla slabší – vybavená západní výzbrojí, západní technikou, která je nesmírně náročná a do afghánského prostředí se vůbec nehodila. Afghánci s ní měli problémy zacházet a využívat její schopnosti. Z hlediska bojovných schopností byla afghánská armáda něco jako Potěmkinova vesnice, což bylo jasné minimálně od roku 2012 – 2013. A v reálu se to ukázalo právě v momentě, kdy Spojené státy Afghánistán opustily. Důvod k odchodu byl, že si toho Američané byli vědomi. Hraní si na to, že byli překvapení rychlostí, nevěřím, protože noční odlety a rychlost odletů ukazují, že jim bylo jasné, že to bude velmi rychlé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

13:55 Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

„Prodavači strachu? Jediní, kdo tady nahání strach, jsou právě oni,“ říká na adresu Hradu a vlády eu…