„Kdo si myslel, že pravicová sebranka se od 90. let nebo krize před třinácti lety změnila, je na omylu! Pořád stejně špatné recepty,“ napsala jste na Facebook. Co konkrétně máte na mysli?
V tomto ohledu jsem hovořila o zdravotnictví, ale samozřejmě to platí i v celé řadě dalších oblastí. V roce 2008 odkládali lidé návštěvu lékaře z důvodu zavedených poplatků. Přecházeli nemoci s vidinou, že pokud budou na nemocenské, nedostanou ji zaplacenou. A tento „recept“ se snaží ordinovat lidem i současná vláda. Opět se snaží vrátit do hry poplatky a platby u lékaře. Nevidí, jaká je situace například ve stomatologii? Jaký je nárůst onkologických onemocnění, kdy se lidé nemohli nechat vyšetřit z důvodů covidových opatření. Opět se snaží vyvolat nejistotu u nízkopříjmových skupin obyvatel. A nyní již ekonomická krize dopadá nejen na ně, ale díky nicnedělání vlády již i na středně příjmové skupiny. Neslyšela jsem žádný komentář ministra zdravotnictví, který by se ohradil proti miliardovým nákladům na nové stíhačky s tím, že je třeba posílit rozpočet zdravotnictví.
„28. týden byl svědkem vzniku Rakušanova útvaru pro boj s pravdou, pardon nepravdami,“ uvedla jste v rámci svého pořadu Bez obalu. Jak podle vás bude útvar proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě fungovat?
Urážet lidi, kteří nesdílejí koaliční nadšení, je asi novým politickým trendem některých představitelů pětikoalice. Bylo by asi politicky laciné zeptat se pana ministra Rakušana, zda vytvoření nového útvaru čekalo až na něj a má dojem, že do této doby se tyto otázky neřešily? A na druhou stranu má výhodu, že bude mít tento útvar k dispozici a může se začít zabývat aktivitami jeho spolustraníků…
Připomněla jste i slova senátorky Miroslavy Němcové, které uvedla na svém twitterovém účtu: „Zatímco Rusko útočí raketami na ukrajinské univerzity, roste zájem Rusů o studium na českých VŠ, konkrétně v Ústí n. L. Dokud Rusko nezastaví válku a nezaplatí škody, nemají tu co dělat. Řeči o kolektivní vině neberu. Rusko označilo ČR za nepřítele, snad jsme nezapomněli.“ Co na její vyjádření říct?
Vyjádření senátorky Němcové bohužel vypovídá víc o ní samotné než o ruských studentech. Podle této její logiky by měla ona nebo strana, kterou zastupuje, zakázat studium u nás americkým studentům po bombardování Srbska. Nebo chce zakazovat studovat zde dětem ze smíšených česko-ruských manželství? Tímto výrokem opět prokázala naprostou neznalost možných životních situací. A znova budu opakovat, že občané mají v nadcházejících komunálních volbách možnost vyjádřit svůj postoj a ohodnotit kroky stran, za které lidé jako paní Němcová vystupují. Já naopak vidím přínos ve vzájemné výměně informací mezi lidmi, kteří mají zájem dozvědět se více o jiných.
I přes velké obavy ze strany Západu začal opět plynovodem Nord Stream 1 po pravidelné odstávce proudit plyn. Překvapilo vás to?
Překvapila mě mnohá vystoupení našich i zahraničních představitelů, kteří jako by se těšili, že je zde možnost neobnovení dodávek a oni mají další argument pro své výpady proti Rusku. Zmiňovala jsem, že nevidím důvody, proč by se Rusko mělo připravovat o zákazníky. Asi jste zaregistrovali i návštěvu amerického prezidenta v Saúdské Arábii. Tam mu dali najevo, že těžbu ropy nezvýší a navíc se Saúdská Arábie chce připojit ke státům společenství BRICS. Mohu na tuto zemi mít mnoho pohledů. I velmi kritických. Ale v žádném případě si nebudu myslet, že se neorientují v mezinárodních vztazích a nedokážou si aktuální situaci reálně vyhodnotit. A jistě by nechtěli vstupovat do společenství, kde se nedodržují obchodní dohody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora