Jste rebelem či škarohlídem v České pirátské straně. Proč?
Rebelem ani škarohlídem ne, patřím spíše k vnitřní opozici. Z mého pohledu je v té straně spousta věcí špatně a není vůle něco změnit. Patřím mezi ty, co to neřešili tak, že prásknou do stolu a odejdou. Byla jich spousta a jejich důvody byly poměrně podobné mým. Patřím mezi tu skupinu, která se možnosti alespoň nějak ovlivňovat stranu zatím nevzdává. Jsem členem minimálně do doby, než budu vyloučen.
Jaké věci jsou špatně?
Už ideologicky vidím vývoj strany jinak, než jak ho vidí lidé, kteří stranou hýbou uvnitř. Nemluvím o předsednictvu, protože to má velmi omezené pravomoce. Hovořím o tom, že strana neplní očekávání voličů, kteří nás dostali do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Šlo o obhajobu svobod a liberálního pohledu na svět. Šlo o to, že si lidé o svém životě rozhodují sami a role státu je taková, že má efektivně sloužit, ale nemá občany kárat, vychovávat a prostě kecat jim do života.
Bohužel původní liberalismus šel stranou. Maximálně se používá v kampaních, že se prohlašujeme za jedinou liberální stranu, ale já už na ní mnoho liberálního nevidím. Politiku strany udávají lidé jako Markéta Gregorová a další podobně smýšlející. Ti chtějí lidem řídit životy. To je důvod ztráty našich voličů a toho, že noví nepřišli, protože Česko je podle mě velmi liberální země a na tohle tady není nikdo zvědavý.
Na druhou stranu je Gregorová jediným zástupce českých Pirátů v europarlamentu…
Ano. Jediná. Ze tří jsme spadli na jednu, což je vizitkou její politiky, kterou tam dělala pět let. To je dostatečná odpověď. Když budu megasarkastický, tak zatleskám a řeknu: „Hurá, máme v europarlamentu sto procent žen!“ Stejně, jako když nám zastoupení v Poslanecké sněmovně spadlo na čtyři mandáty a někteří z toho levicového křídla slavili, že „máme padesát procent žen“. Sakra, z dvaadvaceti mandátů na čtyři a oni řešili tohle. To bylo neuvěřitelné.
Jak jste v tomto kontextu přijal v roce 2021 koalici PirSTAN?
Ve zmíněné koalici si nemyslím, že jsme nějak museli ustoupit z idejí a programu. Se Starosty a nezávislými (STAN) jsme kandidovali, protože tam byla vysoká kompatibilita a měli jsme velmi podobný pohled na spoustu věcí. To, že koalice díky kroužkování přispěla k našemu výprasku, je jedna věc. Druhá věc je, proč jsme ho dostali. A to souvisí se STAN do té míry, že je pro naše voliče STAN přijatelnější než my, protože je mnohem blíž ideálu liberální politiky. Mnohem lépe plní ta očekávání, která měli naši voliči vůči nám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský