„Roušky nevidím. Policistu jsem nepotkal.“ Polský spisovatel o Češích: Třikrát mě podvedli

10.03.2021 14:51 | Zprávy

ROZHOVOR Tento tvrdší lockdown měl být proveden loni na jaře a od té doby se nařízení měla rozvolňovat. Vždyť nyní se už všechny strany a politici připravují na volby. Zcela nelogické je chování opozice. To říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz polský novinář, esejista a historik Mariusz Surosz, jenž napsal knihy Pepíci a Ach, ty Češky! Také se nám svěřil s tím, jak se v Česku podvádí v oblasti autorských práv.

„Roušky nevidím. Policistu jsem nepotkal.“ Polský spisovatel o Češích: Třikrát mě podvedli
Foto: Vojtěch Brtnický
Popisek: Mariusz Surosz, polský historik

Polsko dnes čelí třetí vlně pandemie koronaviru. Nicméně téměř vše je tam otevřené. Neměli by tam zavést tvrdý lockdown?

Nezlobte se, ale nejsem v pozici odborníka, abych vám na to dokázal odpovědět. Co čtu, tak je v Polsku každý den zhruba 15 000 nakažených. Nevím, jak by se tomu mohlo zabránit. Ve světě není vláda, která by zvládla bojovat s pandemií koronaviru. Někde je to lepší, někde horší, ale všude dělají chyby. Žiju v Česku a mám strach, protože jsme tady také ve třetí vlně. Když Češi mohli cestovat do Polska bez omezení, tak jsem si říkal, že je to divné.

Bydlíte v Praze. Jak vnímáte zdejší lockdown?

Už měsíce opakuji dva největší problémy. Jde o rozpoložení lidí, kteří jsou v karanténě, a mají neschopenku. A zdejší vláda si toho moc nevšímá. Lidé se bojí o své peníze, že je ztratí, když nebudou pracovat, a dál pracují a skrývají příznaky. Člověk v karanténě má opravdu minimum a to je velký problém. Zvláště nižší příjmové skupiny mají tolik, kolik mají, což pro ně znamená velké trápení. To, že se nyní odhlasovalo v Poslanecké snemovně, že člověk v karanténě bude mít až 370 korun, je možný klíč k řešení.

Dalším problémem je hromadná doprava. Víte, jak vypadá pražské metro zrána? Je tak nacpané, že mi dcera, která v něm jezdí, říkala, že stála vedle jednoho pána tak natěsno, že mohla číst jeho smsky. A o tom se moc nemluví. Žiju na volné noze, takže tak moc nejezdím. Když jsem se jednou potřeboval někam dostat, v metru lidé buď roušku neměli anebo ji měli jen na ústech a městská policie je vyzývala, aby si ji nasadili. Byl jsem tím překvapen. To není dobré. Proto nevěřím, že současný tvrdší lockdown bude fungovat. V Praze jsem nepotkal policistu, který by někoho kontroloval.

Napsal jste knihu Pepíci. Je to takové mírně pejorativní označení Čechů...

To fakt ne. Je to takové sympatické označení Čechů podle polské představy. Opravdu nejde o žádné hanlivé označení či výsmech.

Podle některých jsme ale národem Švejků. Mnoho Čechů nařízení vlády opravdu vůbec nedodržuje. Co vy na to?

Podle mě v tom žádný Švejk není. Je to únava. Když si vezmete, jak se chová vláda, a nejlepším příkladem byl pan Prymula, tak se není čemu divit. Setkáme se v hospodě, zajdeme si na fotbal na Slávii, pro nás nic neplatí. Jsem ministr, pak poradcem premiéra a kdo je víc. Proč by se měli Češi podřizovat, když vláda ukazuje, že je možné se chovat i jinak. A únava je opravdu velká.

Papalášismus nejen Romana Prymuly, ale i (nad)lidí předbíhajících v očkování, už byl v Česku stokrát dokázán...

O tom psali všichni a mě to štve. Vždy jsme byli žádáni, abychom se chovali slušně a uznávali opatření vlády. A oni to nedělají. Je to absolutně neslýchané chování. Ale divím se lidem, kteří se chovají tak, že na veškerá nařízení kašlou a jsou naštvaní.

Jste zastáncem tvrdého přístupu státu anebo rozvolňování?

To je dost těžká otázka. Nechápu třeba, že květinářství jsou otevřená, ale malé obchůdky s oděvy ne. Opravdu nechápu, proč existuje podpora pro herce, ale žádná pro spisovatele. To je můj příklad. Říkají nám, vždyť můžeš psát, ale já píšu literaturu faktu, potřebuji, aby bylo otevřeno. Kateřina Tučková, autorka Žítkovských bohyní, řekla, že nás vláda odmítá, že nám vůbec nepomáhá a řekla to správně. Je to smutné. Když se udělují nějaké ceny, tak se říká, jak je kultura důležitá. Ale lidé, co píší anebo malují, nemohou nyní počítat skoro s žádnou podporou státu. Teď je, pravda, jakási pomoc státu vyhlášena, ale vypadá jako grantová soutěž.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…