To, k čemu zavelelo britské referendum z června 2016, se stane vbrzku realitou. Jak lze odchod Spojeného království nejvýstižněji hodnotit?
Brexit – po všech předešlých kotrmelcích a peripetiích – nastane dnes o půlnoci „bruselského“ středoevropského času. V Greenwichi v Londýně a v celém Spojeném království bude tedy 11 hodin večer. Spojené království právě v ten moment vystoupí z Evropské unie. Jde samozřejmě o významný a dosud bezprecedentní historický krok, novou kapitolu v novodobé historii země. Všichni, kdo pochybovali, že se to premiéru Johnsonovi povede, se teď jistě škrábou za uchem.
Jak budou z pohledu Britů vypadat nejbližší měsíce?
Dnešní půlnocí začne jedenáctiměsíční přechodné období, které skončí 31. prosince letošního roku. Spojené království dnes sice zcela vystoupí z politických struktur Evropské unie a přestane být jejím členem, zůstane však stále uvnitř celní unie a jednotného unijního trhu. Dnes o půlnoci tedy začíná další složitý proces, během kterého se budou dojednávat konkrétní podmínky vzájemných vztahů.
Co budou klíčová témata těch určitě ne jednoduchých jednání?
Prioritou bude jistě dojednání nové obchodní dohody. Britská vláda se samozřejmě bude snažit o co nejmenší obchodní bariéry, dlouhodobě však setrvává na pozici, že Spojené království celní unii i společný trh na konci tohoto roku opustí. Další prioritou přechodného období pak bude ukončení právní nadřazenosti evropského soudního dvora. Bude nutné dojednat nové formáty a mechanismy spolupráce v oblasti bezpečnosti a vymahatelnosti práva. Dalšími oblastmi, kde se musí dojednat podoba budoucích vztahů, jsou například letecká doprava, rybářství, energetika, lékový průmysl.
Vzhledem k tomu, že ta vyjednávání budou složitá, očekává se, že může dojít na prodloužení přechodného období?
Evropská komise opakovaně varuje, že času na vyjednání všech těchto dohod je extrémně málo a že prodloužení bude potřeba. Teoreticky je sice možné přechodné období prodloužit, pokud by se toto prodloužení dojednalo do 20. června. Britská vláda však tuto možnost zásadně nepřipouští. Je tedy téměř jisté, že od 1. ledna příštího roku začne mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií fungovat zcela nový režim – buď podle do té doby schválené obchodní dohody, nebo zcela bez dohody. Po té brexitové agónii se to tak možná mnohým nejeví, ale pokud mají režii ve svých rukách, umějí Angličané dělat rozvodové dohody i rychle a bolestně. To ukázal případ odchodu Harryho a Meghan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník