Odborníci zpochybňují tvrzení premiéra Petra Fialy, že plynu budeme mít v zimě dostatek, i když ruský Gazprom utne dodávky do Evropy. Jak podle vás dopadneme?
Dodávky z Ruska si zastavila Evropská unie svými sankcemi a rozhodnutí typu „Můžeme přerušit dodávky plynu okamžitě“ nebo „Ruský plyn nepotřebujeme“. Upozornili jsme, že to je mimo realitu, zejména v případě České republiky. Jako vždy marně.
Dnes už je jasné, že sankce Rusko nepoškodí, princip „Poručíme větru, dešti“ opět nevyšel, Rusko dodá místo 200 miliard m3 za rok do Evropy jenom 100 miliard m3 nebo i méně, a jejich příjmy z plynu vzrostou, protože se zvýší cena plynu. Těch 50 a více miliard m3 použijí pro plynofikaci Ruska, která se rozběhla, mají ten plyn zdarma, zaplatila ho EU.
Co kromě vámi zmíněných siláckých výroků některých politiků ze zemí EU ovlivnilo snížení dodávek?
Druhým důvodem je, že si Evropská unie sama zablokovala přístupové cesty ruského plynu do EU. Plyn v polském Jamalu byl otočen z Německa do Polska, Ukrajina vyřadila z provozu kompresní stanici na Ukrajině, a Siemens kvůli sankcím odmítl opravit turbínu na plynovodu Nord Stream 1, což ruská strana možná využila, možná je ten technický problém vážnější, než se zdálo. Jak se jednou zasáhne do něčeho, co bezpečně funguje, objevují se další problémy. V každém případě jsme uprostřed léta a najednou je nedostatek přepravní kapacity, a i když ruská strana bude dodávat plyn dle stávajících smluv, bude ho nedostatek.
Do jaké míry v této situaci pomohou zásobníky?
Ty zbývají nyní jako hlavní nástroj. Zejména pro Českou republiku, neboť plyn z Nizozemska může být u nás pouze velmi omezeně, chybí i dopravní trasy. Ale i kdyby byly, tak ten plyn spotřebuje Německo, které musí nahradit nejen 50 miliard m3 ruského plynu, ale i plánovaný nárůst spotřeby plynu pro výrobu elektřiny z důvodu zastavení provozu dalších jaderných elektráren. Na Německo nelze spoléhat a o propojení do Polska zřejmě nikdo nejedná.
Když už mluvíme o odpovědnosti a bezpečnosti dodávek, tak kritika se snáší jen na hlavu premiéra Petra Fialy. Ale Česká republika má zvláštního velvyslance pro energetickou bezpečnost pana Bartušku, což je osoba odpovědná. Ve funkci je už dlouhé roky, ale zatím se jeho vyjádření omezují na to, že musíme přerušit dodávky plynu z Ruska a že východní směr musíme vyměnit za vazbu na Západ, opět jednostrannou. To nás přivedlo tam, kde jsme teď. Na problém, že propojení na Polsko nebylo realizováno, neupozornil. Mělo se diskutovat i s Maďarskem, to může pomoci. Když prohlašuje, že ruský plyn nepotřebujeme a problém vyřešíme, tak by mě zajímalo, jak konkrétně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník