,,Z roku 89 je hromada hnoje.” Generál Blaško o Havlovi či ,,žbleptech” Jourové. Hledejte viníky, vyzývá

17.07.2019 4:43 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Odkaz toho, co mělo být motem roku 1989, šíbři obrátili v hromadu hnoje. Bohužel,“ komentuje nemilosrdně posledních třicet let od pádu komunismu europoslanec, generálmajor Hynek Blaško. Zločiny privatizace by však podle něj vyšetřeny být měly, ať už jsou promlčeny, nebo nikoliv. Je třeba znát viníky. Před eurokomisařkou Věrou Jourovou se zastal seniorů. Má je nechat na pokoji, čeští senioři jsou prý protřelí životem a umějí se orientovat. Současně varoval před přijetím eura, s nímž bychom přijali i dluhy.

,,Z roku 89 je hromada hnoje.” Generál Blaško o Havlovi či ,,žbleptech” Jourové. Hledejte viníky, vyzývá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško

Třicet let od sametové revoluce. Letos však čelí vláda demonstracím a koaliční nestabilitě. Co jsme se v kontrastu k tomuto výročí tento rok zatím dozvěděli o naší společnosti? Co nám schází, co nás trápí?

Zajímavá otázka, co nás trápí? Trápí nás toho hodně. Obyčejné lidi trápí, že nejsou plněny sliby, a ty ostatní asi, že nemají takové zisky. A co bychom se dozvídali? Když všichni víme, že v naší společnosti je, jak říkal Havel, blbá nálada. Ideály, za něž lidé na Letné v roce 1989 demonstrovali, už lidé mají. Máme banány, můžeme cestovat, kam chceme, ale jinak je to obraz bídy a utrpení.

Říká se, že si jako Češi stále stěžujeme. Podle některých průzkumů se máme nejlépe v historii. Kde se tedy ono stěžování a ta „blbá nálada“ berou?

Jak říkal Otto Černý ve vašem rozhovoru, je lepší, že si Češi stěžují, než kdyby mlčeli. Co k tomu více dodat? Proč to takzvaný Milion chvilek pro demokracii dělá? Neříká žádné alternativy a řešení, jen křičí? Dětičky vykřikovali něco o ekologii, o oteplování a kdesi cosi a podobné zelené a ekologické žvásty. Jsou prázdniny a všude je pusto, prázdno, mrtvo a nic se neděje. Takže to začne zase po prázdninách, teď máme takzvanou okurkovou sezónu.

Jak nyní vnímat osobnost Václava Havla a jak k němu přistupovat bez přehnané úcty, a přitom se vyhnout urážkám o jeho osobě, která dostává v posledních letech zabrat?

Určitě dostává zabrat. Možná to Havel myslel dobře, ale špatným se to stalo. Bohužel byl obklopen lidmi, kteří toho využili, nahrabali si a po nás potopa. Dnes by bylo dobře, kdyby se na to už někdo konečně podíval a řekl, jak to bude řešeno. SPD má návrh, že vlastníci majetku nad dvacet milionů by měli prokázat jeho původ. A pokud nedokáže transparentním způsobem prokázat původ majetku, tak by mu to mělo být zkonfiskováno. Neříkám znárodněno, aby mě někdo nechytal za slovo. Zkonfiskováno, protože ke svému majetku nemohl přijít a nepřišel čistým způsobem.

Kolik lidí za celou tu dobu třiceti let bylo těmito šíbry ožebračeno? Kampeličky a další a peněžní ústavy, které se zhroutily a střadatelé nedostali ani korunu? Spousta kauz se táhne podle mne ještě dodneška. Některé ne, protože aktéři byli omilostněni exprezidentem Václavem Klausem. Takže lidé jsou naštvaní, že se to tady pohnulo dopředu takovým způsobem. Odkaz toho, co mělo být motem roku 1989, tihle šíbři obrátili v hromadu hnoje. Bohužel.

Komunisté chtějí prošetřit zločiny privatizace a prosadili usnesení, že „privatizaci 90. let provázely excesy, chyby a zločiny“. Lze se s tím tedy podle vašich slov ztotožnit?

Zločiny komunismu měly být vyšetřeny krátce po revoluci.

Takže jsme propásli moment, kdy jsme to měli řešit? Jak říkají právníci, všechny činy jsou promlčeny.

Jistěže jsou promlčeny, ale mělo by se ukázat na viníky, ať už jsou promlčeny, nebo nikoliv.

Tedy správný čas jsme prošvihli, ale nebylo by od věci se na to zpětně podívat?

Ano.

Samotný požadavek na vyšetření privatizace z úst komunistů tedy považujete za legitimní?

Přece jen se našel někdo, kdo konečně dokázal prosadit, že se tím bude někdo zabývat. Alespoň z historického hlediska bude na viníky ukázáno a jejich role odhaleny tak, jak se odehrávaly.

Takže to má podle vás smysl?

Ano.

Návrh podala KSČM, co vy na to?

A proč by to navrhovali ti druzí? Nikdo jiný k tomu nenašel odvahu, protože by si kálel do vlastního hnízda. Samozřejmě je možné, že se tam objeví jména z jejich prostředí, ale to už je padni, komu padni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýnův vládní pašalík a teplé místečko pro Koldinskou, aby netřela bídu s nouzí. Historik Fidler tne do živého

19:41 Foltýnův vládní pašalík a teplé místečko pro Koldinskou, aby netřela bídu s nouzí. Historik Fidler tne do živého

„Jejich vzájemný vztah označím raději za splynutí zájmů. Oba byli členové jakéhosi týmu exministryně…