Hledá se lék na koronakrizi. Jaký je? A jak velký vliv bude mít chování lidí? Zdá se, že mají obavy z budoucnosti a odkládají dražší nákupy...
Když padla Dvojčata v New Yorku, tak se říkalo, že svět už nikdy nebude takový, jaký byl. Totéž platilo po krizi v letech 2008–2009. Ve skutečnosti ale vývoj pokračoval dál – asi trochu jinak, nicméně nesporně hodně podobným směrem. Takže předpokládám, že tentokrát to nebude jiné. Samozřejmě, každá doba nejistoty vede k odkládání nákupů, k větší míře opatrnosti. To je normální. Bude se ale jednat pouze o dočasný stav.
Náš živočišný druh nejlépe vystihuje označení „člověk spotřebitelský“ – a přesně toto nakonec zase převládne, tak, jako tomu bylo vždy v minulosti. Lidstvo žene kupředu chuť uspokojovat potřeby, tedy chuť spotřebovávat. A potřeby jsou, jak známo, nekonečné. Ekologicky je to jistě hazard, ale taková je lidská povaha. Naše ekonomika je na tom založená. Ostatně před časem jsem o tom napsal blog a tam uvádím příklad. Po pádu Dvojčat poslal prezident Bush mladší Američany do supermarketů nakupovat, utrácet. Nebylo to cynické, ale velmi racionální. Pokud nějaká událost nemá přejít v dlouhou a těžkou krizi, tak zvýšená spotřeba je lék. Hrozící krizí se musíme „prospotřebovat“ a „proinvestovat“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban