Za pár dní se bude volit předseda Pirátů. Funkci obhajujete, jste favoritem volby. Nejste však unavený? Nechcete si na rok odpočinout?
V Pirátské straně je třeba na funkci vždy získat nominaci. Tu dává buď členská základna, nebo jednotlivé kraje. Nominaci mohou navrhnout členové, nebo lze o ni požádat. Nominaci lze odmítnout. Letos máme na předsedu tři kandidáty. Kromě mé obhajoby postu kandiduje ještě poslanec a šéf mediálního odboru Pirátů Mikuláš Ferjenčík a místopředseda Sněmovny Vojta Pikal. Oba dva již za deset let existence Pirátů byli členy republikového předsednictva. Oba letos obdrželi nominaci ze svých krajů, kterou přijali. Jsem rád, že se o hlasy všech členů utká při letošní přímé volbě více kandidátů.
Mikulášovo vyjádření, „aby si taky Ivan mohl odpočinout“, na které asi otázkou reagujete, beru s rezervou. Myslím si, že jak na mé práci politické, tak vnitrostranické je vidět, že deficitem energie netrpím, i když musím přiznat, že práce poslance i předsedy je velmi časově, a hlavně kompetenčně náročná. Stále jsem přesvědčen, že není důležité, jakou kdo má funkci ve straně. Důležité je, zda v této funkci může svou prací maximálně naši politiku podporovat. Myslím, že z pozice předsedy toto stále naplňuji nejlépe.
Jsme strana se skutečně funkční vnitrostranickou přímou demokracií a věřím, že celostátní fórum zvolí v Ostravě kvalitní předsednictvo, které dokáže naplňovat schválenou strategii a posune stranu dále, zejména v blížících se krajských a příští rok sněmovních volbách a garantovat i dosavadní kvalitu plnění programu v roli konstruktivní opozice.
Jsou Piráti tou ostrou opozicí, jak slibovali, když vstupovali do Sněmovny? A jste stále kompaktní, nejste rozhádaní?
Na rozdíl od jiných subjektů ve Sněmovně se nám z klubu nikdo neodloupl, což nemůže říci ani ODS, ani SPD. Jsem přesvědčen, že zcela plníme to, co jsme voličům slíbili, a jsme skutečnou konstruktivní opozicí. Ostatně v roce 2019 jsme měli kromě závěru roku trvale rostoucí podporu, což ukazovaly snad všechny agentury, které se tímto zabývají, a často jsme byli dvojkou na české politické scéně. Demokracie, i vnitrostranická, je zejména diskuse. My máme diskusní fóra a systémy nastavené tak, že se nic neděje za zavřenými dveřmi, takže si na nás média občas smlsnou, ale my jsme si naprostou otevřenost vybrali. O tom, co se děje v ostatních stranách, se mohou občané domnívat často z kusých informací, které někdo vynese do médií. U nás to nehrozí. Není co vynést. Vše řešíme otevřeně a veřejně.
Největší zákony jsme navrhovali spolu s poslanci vládních stran, ale i s dalšími opozičními stranami. Jsme demokratická strana, takže i když Piráti nehlasují ve Sněmovně „na povel“, máme velmi konzistentní hlasování poslaneckého klubu. Máme dokonce nejvyšší účast na jednání a hlasování ze všech stran ve Sněmovně. Prostě výbornou docházku i aktivitu.
Svými hlasy jsme podpořili například zvýšení rodičovské a zejména limitu, který mohou matky měsíčně čerpat, navýšení důchodů oproti standardnímu navýšení ze zákona o téměř dalších 200 korun, přidání učitelům, zrušení karenční doby, ale třeba i zásadní zákony k rychlejšímu budování dálnic a digitální ústavu, která garantuje občanům možnost požadovat po úřadu komunikaci přes internet. Díky nám nedošlo k navýšení platu politiků o 20 procent, neboť vláda fakticky projednávat zákon, který by tomu zabránil, nechtěla. Náš komplexní návrh novely exekučního řádu, který zavádí teritorialitu a pravidlo „jeden dlužník – jeden exekutor“, stále leží ve Sněmovně a vláda nám ho blokuje.
V případě důchodů je důležité říci, že vláda i pan Babiš ve svých vyjádřeních tak trochu balamutí občany. Pan premiér Babiš nic nezařídil. O zhruba 700 korun se totiž důchody zvedají automaticky a právě celá Sněmovna včetně Pirátů odhlasovala i ono navýšení na téměř 900 korun.
Nedělá vám vrásky na čele Praha, kde máte primátora Hřiba? Ten je kritizovaný nejen opozicí, ale kotníky mu pravidelně okopávají i koaliční partneři, zvláště topka…
Jsem přesvědčen, že Zdeněk Hřib vede Prahu dobře a s „čistým štítem“, jak voličům slíbil. Zatím je ve funkci rok a Piráti jsou jen jedním z pěti koaličních partnerů. Rozhýbal dlouho zaseklé projekty, jako je například výstavba metra D. Dost energie bylo investováno do náprav toho, co tady napáchala či k čemu se vůbec nedostala koalice pod vedením hnutí ANO.
Připravují se do té doby přehlížené opravy klíčových mostů, začíná se stavět nová Trojská lávka, a hlavně jsme zahájili geologický průzkum k výstavbě metra D. Pokročilo se v boji proti nepoctivým směnárníkům, připravuje se stavba některých parkovišť P + R, sázejí se stromy, které v metropoli citelně chybějí. Líbí se mi, že startují projekty, které odrážejí realitu 21. století. Teď primátor představil nový magistrátní projekt s názvem Pražský inovační maraton. Sem se mohou přihlásit lidé se svými nápady, jak díky technologiím a inovacím zlepšit život obyvatel Prahy.
V oblasti školství pod vedením našeho radního Víta Šimrala vidím velký posun. Piráti přidali jednu miliardu korun na platy učitelů. Radní Adam Zábranský zase zpřístupnil městské zakázky zveřejněním evidence smluv a faktur. I díky tomu je magistrátu lépe vidět pod ruce při správě hospodaření města. Adam také řeší nedostupné bydlení v Praze. Jako vůbec první zpracoval přehled všech prázdných bytů v majetku města ve spolupráci s městskými částmi.
Opozice nemá moc nabito, tak se často točí na naprostých banalitách, které buď nemají s reálnou politikou nic společného, nebo jsou mimo to, co může primátor vůbec ovlivnit. Tuhle mu někdo vyčítal prasklý hydrant, nedávno zase vnější Pražský okruh, který ale staví, nebo spíše nestaví Ministerstvo dopravy. Kritiku, která vede ke zlepšení, vítáme, ale zde jsem často až v rozpacích, jaké hlouposti se objevují v některých médiích. To okopávání kotníků od některých partnerů, kteří fyzicky nejsou členy rady, navíc ve věcech, na kterých byla v koalici mezi radními dohoda, mi přijde spíše smutné. Zdeněk se snaží postupovat konsenzuálně a musím říci, že jsou některé šumy, které však on nezpůsobuje, vyloženě zbytečné. Důležité však je, že se věci dějí. Za první rok se toho stihlo nastartovat spoustu.
Když už jsme zmínili TOP 09, nedávno vzbudil poprask předseda vašeho poslaneckého klubu Jakub Michálek svým výrokem o této straně a zvláště o Miroslavu Kalouskovi, který je podle něj, volně parafrázováno, žábou na prameni. V komentářích i mezi Piráty zaznělo, že jsou podobná vyjádření netaktická, jiní však namítali, že je to pravda, a je dobře, že to někdo řekl nahlas. Co si myslíte vy?
Piráti vznikli před lety jako reakce na politiku, kterou zde prezentovaly strany typu ODS, ČSSD či KDU-ČSL. Dříve než projekt TOP 09, který se odštěpil od KDU-ČSL, a dokonce o dva roky dříve než ANO. Následná politika, které mimo jiné dominovali právě lidé, jako byli pan Kalousek s panem Drábkem, Vít Bárta nebo pan Topolánek či Nečas, byla jen posílením naší motivace proč věci dělat jinak.
Andrej Babiš to udělal chytře. I když se od politiků ČSSD či ODS, které tak rád kritizuje a se kterými vesele kooperoval, když budoval své impérium, liší zejména tím, že si Českou republiku skrze zakázky, lidi na ministerstvech, ale i dotace pomalu sám privatizuje, nemohou ho porazit politici, kteří reprezentují nezdravý způsob vládnutí. To je podle mě zcela zřejmé.
Já si myslím, že to všichni vědí, jen se to nahlas moc neříká. My se holt snažíme říkat věci tak, jak jsou. Reflexi však musejí mít především ty strany, v jejichž řadách politici minulosti stále fungují. To Piráti za nikoho nevyřeší. Na přímou otázku však dáváme přímé odpovědi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban