Poslanci mají za sebou v uplynulém týdnu historicky nejdelší zasedání Sněmovny, které trvalo 23 hodin. Teprve poté získala vláda důvěru. Pane docente, vy jste dění sledoval, s odstupem několika dnů, o čem ta délka jednání svědčí?
Vláda se nám snaží namluvit, že je to vinou agresivity opozice. Nikoli. Může si za to Fialova vláda sama. Za prvé je to personálně nejslabší vláda od vzniku samostatné České republiky. Za druhé – a především – je to poprvé, co vláda podává jako programové prohlášení nedůvěryhodný soubor nesplnitelných slibů. Stačí, když se podíváte, co slibuje, přitom nikde neříká, kde na to vzít. Tak velký rozpor v programovém prohlášení dosud nikdy nebyl. Upozornil jsem na to hned poté, co vláda představila své prohlášení 7. ledna. Současně jsem upozornil i na to, že se tam velmi divným způsobem pracuje s pojmem „dobrovolná složka“ penzijního systému, což mně připadá jako snaha kumuflovat pokus o propašování tzv. druhého pilíře, který by mohl být zneužit k vytunelování průběžného systému. A už je to tady. Právě v tyto dny se v Novinkách objevil článek, který už tuto snahu naznačuje. Okamžitě jsem na něj reagoval příspěvkem na svém blogu Vládní jed namíchaný do penzijní reformy.
Zde je nutné dávat velký pozor. Někteří říkají, že stejně si budeme muset na penzi našetřit, protože inflace vše spolyká. To je velký omyl. Inflace spolyká především a právě úspory. Průběžný penzijní systém je nejlepší obrana proti inflaci, protože s cenami rostou i mzdy. Sice se zpožděním a krátkodobě jen částečně, ale naprosto dostatečně pro to, aby do průběžného systému přicházelo dost peněz a na slušné důchody bylo. Pokud se do penzijního systému zabudují větší motivace k dobrovolnému prodloužení výdělečného uplatnění tam, kde je to reálné; tj. tam, kde to znamená více plnohodnotný život člověka, a pokud se k tomu vytvoří potřebné podmínky v oblasti zdravotní péče, lázeňství, pracovní ochrany, včetně možnosti rozvolňovat pracovní aktivity, bude náš penzijní systém trvale udržitelný a umožní dosáhnout většího náhradového poměru.
V přestávce mezi hlasováním o důvěře došlo na mimořádnou schůzi, kde mělo hnutí STAN vysvětlovat své financování. Program nebyl schválen. Myslíte si, že se dočkáme časem nějakého vysvětlení?
Považuji to za porušení demokratických pravidel, a vláda tím ztratila právo na 100 dnů hájení. Financování STAN je mnohem větší přešlap než aféra s neexistujícími dárci Lajose Bácse a Radjiva M. Sinha, která vedla v roce 1997 k pádu Klausovy vlády (mj. s velkým přispěním lidovců). Aféra se dostala i do Wikipedie. Problém STAN, potažmo celé vlády, je rozsahem i způsobem provedení mnohem horší. Nedovedu si představit, že by si vláda uchovala zbytek důvěry, aniž by byla její aféra důsledně dořešena.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá