Už jsme spolu hovořili o vojenské dohodě mezi Českou republikou a USA, kterou v tomto týdnu projednává Poslanecká sněmovna. Stalo se mezitím něco, co změnilo váš pohled?
Nikoli.
Respektive podrobné studium celé – nyní již odtajněné – smlouvy můj negativní pohled na ni ještě prohloubilo.
Stejně tak jako mlčení vládních politiků k této smlouvě, kdy je naprosto nehorázné, že se nikdo z nich neobtěžoval text smlouvy občanům představit, vysvětlit, a třeba i obhájit – ale spokojili se s tím, že ho vyvěsili někam na webové stránky Ministerstva obrany.
U takto zásadního omezení suverenity České republiky je to nepřijatelné. Je pozoruhodné, že ani smlouva se SSSR z října 1968 není tak servilní, bez respektu k našim zákonům, jako DCA.
Co říkáte způsobu, jakým dohodu prezentuje a obhajuje ministryně obrany Černochová?
Tady se opět nedá vůbec hovořit o věcné a solidní argumentaci. Paní ministryně dohodu prezentuje jako vtělené dobro, a každý, kdo byť jediný článek z ní věcně kritizuje, je označen za ruského švába a Putinova agenta.
Není se co divit, paní Černochová se podle mne nejspíš na tvorbě smlouvy vůbec nepodílela, pouze podepsala, co jí Američané podstrčili.
Je to vidět i z toho, že celé pasáže této dohody jsou identické s její slovensko-americkou verzí z loňského roku, až na chybějící interpretační doložku.
Před pár dny se připomínalo patnáct let od podepsání dohody mezi Karlem Schwarzenbergem a Condoleezou Riceovou o přípravě amerického radaru. USA od ní nakonec ustoupily. Vidíte nějaké paralely mezi aktivitou tehdejší Topolánkovy a dnešní Fialovy vlády směrem k USA?
Ano, takřka totožná je podřízenost Topolánkovy a dnešní Fialovy vlády cizím zájmům, hlavně americkým, na úkor zájmů České republiky.
Obě tyto vlády navíc svoji diletantskou vnitřní hospodářskou a rozpočtovou politikou likvidovaly ekonomickou úroveň naší země a životní úroveň našich občanů – v čemž je ale Fialova vláda ještě násobně úspěšnější, tedy pro občany horší, než byla Topolánkova skvadra.
Fialovci navíc mílovými kroky likvidují svobody a lidská práva v České republice.
A touto dohodou si k tomu ještě povolávají americký dozor.
Co říkáte na postoj, který k dohodě s USA prezentuje hnutí ANO?
Nezáleží ani tak na tom, co mu říkám já, ale co mu říkají občané, a to nejen Babišovi voliči.
Hlavně by bylo dobré, aby o tomto postoji byli informováni, protože Andrej Babiš a spol. se často nepravdivě prezentují jako národní konzervativci hájící české státní zájmy a naši suverenitu.
A v této věci je jejich postoj totožný s poslanci vládní pětikoalice.
Vrcholem byl bezelstný výrok Aleny Schillerové na toto téma v posledním pořadu Václava Moravce, kde řekla, že jako bývalá vládní strana, která se chce vládní stranou stát znovu, nemůže hnutí ANO hlasovat proti této smlouvě.
To je vskutku až úsměvné. Nicméně řada členů i poslanců ANO je z tohoto přístupu rozpačitých a smlouvu nepodpoří.
Je důležité také připomenout, že hlasovací sjetina s tím, jak kdo o této smlouvě hlasoval, bude důležitým dokumentem ještě i za 20 let a všichni, kdo budou pro, se budou muset smířit s tím, že si před nimi budou lidi odplivovat a jejich děti se za ně budou celý život stydět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo