Rozhovor s Vítem Bártou vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý.
Pane Bárto, koho by Věci veřejné rády viděly na Pražském hradě, až skončí Václav Klaus?
To je velmi těžká otázka. Každý nástupce po osobnostech, jako jsou Václav Havel a Václav Klaus, bude mít nesmírně těžké srovnání. Po Václavu Klausovi tady nevyrostl žádný silný politik, který by v kontinuu politiky vstoupil na hřiště. A nutno uznat, že přímá volba s sebou přinese asi i trochu jiný styl prezidentů, než jak jsme je znali do teď. Já osobně určitě budu nominovat do stranických primárek Věcí veřejných pana profesora Švejnara.
Nemáte obavu, že až budou volit prezidenta občané, prezidentem se stane – a nemyslím to nijak zle – třeba Jaromír Jágr?
Jakákoliv volba občany samozřejmě vede k otázce, jestli zvolí dobře, či ne. Ale jsem přesvědčen, že vyspělost kupříkladu Velké Británie, demokracie typu USA je dána nejen dobrou, ale i špatnou zkušeností z vlády. Pokud si tedy zvolíme prezidenta jakéhokoli a pokud budeme mít i špatné zkušenosti, o to spíš budeme ty další roky volit lépe. V tomto směru je přímá volba pro českou společnost velmi dobrý kultivační nástroj.
Poslanecká sněmovna vás vydala k trestnímu stíhání kvůli kauze, která byla rozpoutána před několika měsíci. V případě, že jednání před soudem dopadne dobře a vy nebudete odsouzen, budete se znovu snažit o post ministra?
Jsem přesvědčen o své nevině, snažím se maximálně intenzivně spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, pevně doufám, že právě na základě jejich dobré práce se podaří jasně ukázat moji nevinu, ale do doby, než budu zcela jednoznačně očištěn, se nechci pouštět do debat, co bude dál. Ve vládě mají býti pouze lidé, o kterých nejsou žádné pochybnosti, já jsem byl z něčeho nařčen, a dokud nebudu jasně očištěn, nechci takto uvažovat.
Do jaké míry vás coby politika nechává chladným, nebo naopak nenechává, situace na pražské radnici?
Každá změna, která je v posledních měsících na stole, má dva rozměry. Jeden rozměr je, že Věci veřejné slíbily bitvu s dinosaury a řada občanů si myslela, že když vstoupíme do sněmovny, všichni ti dinosauři ze dne na den zmizí. Ale realita je taková, že bitva začala teprve vstupem na vlastní bitevní pole. Jiná věc je, že jsou tady lidé typu pana Babiše, kteří jsou z mého pohledu větší dinosauři než řada z těch, proti kterým jsme dosud bojovali. U těch se hon na dinosaury změnil v jakési vrtěti psem. Bývalý pracovník státní bezpečnosti, člověk, který postavil celé své impérium na tom, že zprivatizoval české zemědělství, nás chce poučovat o tom, jak se má dělat byznys a politika, aniž by tu byla korupce. To je strašně nebezpečné. Znamená to, že ne každá změna, která nastává, za sebou opravdu nese něco pozitivního.
Dostáváme se teprve dnes – a to souvisí i s tou pražskou radnicí – do generační změny, to je dobře. Na mnoha frontách je ale patrné, že to často odnášejí lidé, kteří za to až tak úplně nemohou, a co je nejpodstatnější, velká řada vyspělých dinosaurů to umí velmi dobře zneužívat a velmi dobře se dovede maskovat za tím novým, co se tady líhne.
Mají se občané bát příštího roku? Ze všech stran slyšíme, jak to bude ekonomicky špatné, jak nás postihne krize, na co se máme připravit?
Nedomnívám se, že bychom se my v Čechách měli bát nějakých razantních otřesů. Máme několik velkých výhod: Zaprvé – i díky panu prezidentu Klausovi – nemáme euro, máme svoji stabilní a v dobách krize naopak v zásadě posilující českou měnu. V tomto směru mimochodem máme býti na co hrdí. Zadruhé jsme opatrní. Vítám postoj pana premiéra, že nenaskakujeme okamžitě na to, co se děje v Evropské unii, a vážíme určitou nezávislost české kotliny na tom, co se v Evropě děje.
Krize v Evropě byla nastartována v Řecku tím, že Řecko nedávalo správné údaje zbytku Evropy o stavu svého hospodaření. Musíme proto být opatrní, aby se podobná situace i od jiných států EU neopakovala. Nesmíme všem důvěřovat, ale naopak velmi přísně prověřovat, když někam dáme korunu, jakou máme naději, že se ta koruna vrátí.
Takže se občané bát nemusejí?
Neříkám, že krize je rýma, to jistě ne, ale určitě bychom neměli podléhat panice a bát se nějakých razantních nestabilit. Musíme býti obezřetní a velmi vážit, jestli dáme nějaké peníze na pomoc eurozóně, či nikoli.
Takže krize není rýma, ale rakovina také ne…
V následujícím roce určitě nemůžeme počítat s tím, že by česká ekonomika rostla. Jsou určité kroky, které budeme muset podniknout proto, abychom směřovali k vyrovnanému státnímu rozpočtu, a je jasné, že nebudeme moct stavět kupříkladu tolik silnic, kolik bychom chtěli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Luboš Xaver Veselý