Ve světle covidu v médiích zapadá téma Sýrie, která je už 10 let v občanské válce. Dochází tam k masivní inflaci, Bašár Asad se chystá nechat se znovuzvolit prezidentem a i když ovládá většinu syrského území, nejsevernější část země obsadilo Turecko, opozice stále drží Idlíb a Kurdové severovýchod země. Jak lze podrobněji popsat stav Sýrie v květnu 2021?
Jako velké očekávání. Ani ne tak očekávání výsledku květnových prezidentských voleb, protože ten je jasný. Proti Asadovi byli schváleni pouze dva další protikandidáti, přičemž ani jeden nemá sebemenší šanci ho porazit. Otázkou však je, jak se k situaci po volbách 26. května postaví ostatní klíčoví aktéři. Někteří, například ruský prezident Vladimir Putin, si o jediné možné budoucnosti Sýrie v čele s Asadem udělali jasno už dávno a situaci využívají ve svůj prospěch. Teď je na těch dalších, kteří 10 let přilévali do ohně občanské války v Sýrii, aby pochopili, že došli do slepé uličky. Měli by se otočit a pomoci Sýrii ven z krize. Uvědomit si, že ať se jim to líbí, nebo ne, Asad ještě nějakou dobu v čele Sýrie zůstane.
Prezidentské volby s sebou přinesou jistou míru nepokojů a současná víceméně stabilizovaná bezpečnostní situace se může krátkodobě zhoršit. Asadova pozice však posílí. Západní země budou mít tendenci zpochybnit výsledky voleb, ale povede to pouze k oddálení nevyhnutelné spolupráce. Dříve či později totiž Sýrie z krize vyjde, silnější než kdy předtím. Ať máme na Asada jakýkoliv názor, musíme uznat, že jako jeden z mála vysoce postavených politiků v regionu Blízkého východu ustál velmi silnou politickou a bezpečnostní krizi, která nabrala mezinárodní charakter. Neměl na to ekonomicky, vojensky a zastupoval ve své zemi menšinu. Přesto to ustál. Pokud západní velmoci nebudou u znovuzvoleného prezidenta včas s návrhem řešení následků války a s pomocnou rukou při jeho provedení, budou mít jednoho dne v regionu silného nepřítele. Což se může vymstít hlavně v situaci, kdy na evropském území pobývá více než milion syrských uprchlíků.
Analytička Kristýna Stejskalová.
Média informovala o oteplování styků mezi Saúdskou Arábií a Asadovým režimem. Cílem má být „přetažení“ Damašku na saúdskou stranu a jeho odklon od Íránu, ekonomicky devastovaného covidem. Lze to považovat za možný obrat na Blízkém východě? Dříve bylo i od Saúdů opakováno, že „Asad musí jít“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jaroslav Polanský