Současný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) vydal nařízení, na jehož základě musí nemocnice zajistit činnost nemocničních kaplanů. Proti tomuto rozhodnutí vznikla petice, která ministrovi vytýká, že to bude stát nemocnice na jednoho duchovního za rok asi milion korun. V této souvislosti tvůrci petice také poukazují na případ, kdy Miloslav Ludvík, coby ještě ředitel motolské nemocnice, zrušil ubytovnu pro rodiče nemocných dětí, aby snížil náklady, ale na nemocniční kaplany se musí nyní výdaje vždy najít. Jaký názor zastáváte na tuto záležitost?
Duchovní služba se po roce 1989 vrátila do armády, vězeňství, policie a nyní tedy na základě Metodického pokynu Ministerstva zdravotnictví i do nemocnic. Armáda, policie i vězeňství se potýkají dlouhodobě s obrovskými a dlouhodobě neřešenými problémy, takže si od tohoto kroku ve vysoce sekularizované zemi možná někdo sliboval „nápravu“ i v jiných oblastech. Není žádným tajemstvím, že i lůžková ústavní péče trpí dlouhodobým podfinancováním, nedostatkem a tím i častým vyhořením zdravotního personálu a také nesprávně nastavenými úhradami. Nemocniční kaplani jsou jen malinkatým kamínkem v „nemocničním moři“, a pokud by byli hrazeni z prostředků církví (koneckonců mnohamiliardové tzv. církevní restituce to jistě umožňují), tak by to mohlo prospět aspoň malé části věřících, kteří do nemocnic přicházejí. Podle dosavadních zkušeností asi stovky kaplanů, kteří již tuto službu vykonávají, využívají jejich práce z více než 70 procent pacienti k rozhovoru, nikoliv ke svátosti či modlitbě. Stát by měl raději ze svých prostředků hradit pacientům i všem zdravotníkům poskytování psychické podpory, to znamená péči psychologů popřípadě psychiatrů a dalších odborníků.
Za ještě horší problém v této souvislosti tvůrci petice uvádí fakt, že nemocniční kaplani budou mít přístup k chorobopisům ve stejném rozsahu, jako lékaři, a to aniž by k tomu pacienti museli dát předem písemný souhlas, což prý nefunguje ani v religioznějších zemích než je Česko, jako jsou například Rakousko nebo Německo. Co vy na to?
Nevím, jaké je úplné znění Metodického pokynu o duchovní péči v lůžkových zařízeních, který vstoupí v platnost těsně před Velkým pátkem, ani co bude přesnou náplní činnosti Rady pro duchovní péči. Pokud by ale skutečně měli tito lidé přístup do zdravotní dokumentace pacientů bez jejich souhlasu, nelze s tím v žádném případě souhlasit.
Zatím jen vláda schválila návrh zákona na změnu fakultních nemocnic na univerzitní. Slibuje si od toho lepší hospodaření tohoto typu nemocnic a zvýšení jejich profesionální úrovně, zvláště v oblasti výzkumu. Jenže zástupcům lékařských odborů (LOK) i České lékařské komory (ČLK) se tato koncepce nelíbí. Vidí v ní plíživou privatizaci špičkových lékařských zařízení. Například prezident ČLK Milan Kubek se k tomu v médiích vyjádřil takto: „Je to cesta k tomu, jak splnit dávný sen některých pravicových vlád zprivatizovat velice lukrativní zdravotnická zařízení. Jaký názor na tuto záležitost zastáváte vy sama?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán