Autor knihy Strategie vyjednávání sleduje s obavami tahy naší diplomacie: Jak vyjednávat s Rusy? Takto...

24.04.2021 13:13 | Rozhovor

Jak vyjednávat s Rusy, a kdo odpálil „atomovku“ posledních dnů? Firemní sociolog Vojtěch Bednář jako odborník na komunikaci a postupy vyjednávání upozorňuje na nástrahy globalizovaného světa. Rozebírá strategické tahy naší diplomacie. Poznámku má i na adresu vicepremiéra Jana Hamáčka. „Těžko budete obhajovat, že jedete žádat o dodávky někoho, kdo vám doma odpálil skladiště.“ V souvislosti s ruskou mentalitou podotýká: „Rusům se nesmíme ukazovat jako slabí, ale dávat jim ultimáta je naprosto špatně.“

Autor knihy Strategie vyjednávání sleduje s obavami tahy naší diplomacie: Jak vyjednávat s Rusy? Takto...
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Vojtěch Bednář

V souvislosti s kauzou Vrbětice jste zmínil termín „atomovka“, což je v managementu průšvih, který mění pravidla hry. „Odpálení atomovky vede k novému rozdání karet. Všechny dosavadní konflikty a problémy jsou zapomenuty, protože všichni řeší (musí řešit) jen a pouze atomovku. V nastalém chaosu vyhrává ten, kdo se jako první zorientuje. Což je ten, kdo atomovku odpálil,“ psal jste. Kdo se, podle vás, nejrychleji orientuje? Objevují se už nejrůznější teorie, ale z jakých signálů můžeme něco více vyčíst? 

Děkuji vám za prostor. Těžko říci, kdo to je. Jediné, o co se snažím, je, že mezi chováním politiků a manažerů někdy existuje podobnost a že když dojde k takovéto masivní události, která vskutku zasáhla úplně všechny bez ohledu na stranickou příslušnost, je dobré se podívat, kdo z ní ve finále profituje. Velice nerad bych na kohokoli ukazoval.

Jak jste doporučoval na blogu, novináři by se měli ptát „v čí prospěch?“. Kolik odhadujete, že s naprostou jistotou v České republice ví, ale opravdu na sto procent ví a má důkazy, kdo tohle, vašimi slovy, „odpálil?“ Nemám na mysli sklad ve Vrběticích v roce 2014….

Můžeme spekulovat nad tím, jak se události doopravdy udály, a můžeme si položit otázku, jak se zachovali politici. Premiér Babiš třeba hovořil o zveřejnění co nejvíce informací o celé události, což v jeho případě není zcela obvyklé. Ministr Hamáček několikrát změnil názor na svou cestu do Moskvy, kterou měl absolvovat v době, kdy se záležitost dostala na veřejnost; a tím, že jednou hovořil o nákupu vakcín a pak o krycím jednání, své důvěryhodnosti nepřidal. Jsou to sice drobné detaily, ale lze z nich odvozovat, pro koho je ta všeobecně nepříjemná situace více stresující.



Psal jste o tom, že se s Ruskem vzájemně potřebujeme. Z informací od řady politiků, případně po zhlédnutí televizní obrazovky, ovšem jasně vyplývá, že nepotřebujeme. Kdo se odkazuje na plyn s ropou, zmrznul v 90. letech a byznys s Ruskem činí jen dvě procenta, takže vlastně skoro nic, a bez problémů se můžeme od agresorů odstřihnout. K čemu Rusko vlastně potřebujeme? Na druhou stranu, kdo by se stal naším společným nepřítelem, pokud bychom zmrazili kontakty s Ruskem?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…