Ve čtvrtek bylo rozhodnuto o zahájení přístupového procesu Ukrajiny do EU. Souhlasíte s tímto zahájením jednání?
Mám k EU velmi kritický vztah. Opakovaně jsem se hlasováním v plénu a také v diskusi v Zemědělském výboru vyjádřil v tom smyslu, že vstup Ukrajiny do EU by občany EU poškodil. Nejenže na Ukrajině probíhá válka NATO proti Rusku, ale Ukrajina jako stát již téměř neexistuje. Funguje jen na bázi nenávratných „půjček“. Je dávno vnitřně rozvrácená, vykradená, s všudypřítomnou korupcí, a tedy naprostou demoralizací. O demokracii v souvislosti s Ukrajinou nelze vážně hovořit.
Kromě toho je skutečnou a potenciálně ještě větší zemědělskou velmocí schopnou definitivně zničit zemědělství v zemích EU. Už současná „pomoc Ukrajině s vývozem obilí“ skončila děsivě pro sousední země, kde obilí skončilo, ačkoli se demagogicky tvrdilo, že zabrání hladomorům v Africe a Asii. Spadly ceny, zemědělské podniky hlavně v Polsku, Rumunsku a Bulharsku krachují, protože se ceny dostaly pod výrobní náklady.
Na Ukrajině totiž neplatí přísná omezení na použití pesticidů a další „ekologické“ normy. Z fakticky ukradené půdy se neplatí nájem a o sociálních standardech se vůbec nedá hovořit. Ukrajinské zemědělství ohrožuje potravinovou soběstačnost a dokonce potravinovou bezpečnost zemí EU. Proto se už ve starověku a středověku na dovoz obilí platila cla dokonce i uvnitř států.
Podle lidoveckého poslance Ondřeje Benešíka, který má podle některých informací být i na kandidátce SPOLU do europarlamentu, je přijetí Ukrajiny pro Českou republiku životní nutností. Co si o tom myslíte?
V případě lidoveckého politika zdaleka není jisté, že tomu, co říká, sám věří. Je ale zjevné, že pro členy „Spolu“ je důležité udržování konfliktů, aby mohli ospravedlnit svoji neschopnost řešit problémy včetně těch, které sami vytvořili, a také se politicky opírají o síly, které konflikty potřebují.
My chceme mír, klid a spolupráci, proto je nutné tuto vládu, a nejen tuto vládu, odstavit od moci.
Když bych ještě zůstal u pana Benešíka – také uvedl, že Ukrajina možná má nějaký problém s korupcí, ale to Česko taky. Přijde vám to, pane europoslanče, jako adekvátní srovnání?
Lidovci jsou jistě o korupci v ČR lépe informováni. Vzpomínám si, jak mě jako ministra zdravotnictví vicepremiér Špidla zapřísahal, abych se nepokoušel provádět v Nemocnici Motol kontrolu hospodaření, „protože je to lidovecký podnik, a budeme lidovce potřebovat ke schválení rozpočtu“. „Spolu“ má dávno rozmístěné své lidi na klíčových postech ve státní správě a samosprávě, zatímco STAN a Piráti se tam nacpali až v poslední době. Proto mě u pana Benešíka nepřekvapuje benevolentní vztah ke korupci libovolné velikosti.
Korupce je zhouba, a na Ukrajině je rozbujelá v daleko děsivějších rozměrech. Je všude tam, kde jsou lidé ochotní přijímat úplatky za cokoli nedostatkového, nebo aby se bylo možné něčemu vyhnout, například svému konci v mlýnku na maso. Jestliže je korupce obecně přijímána jako něco samozřejmého, nestydí se nikdo brát ani dávat. Morální rozvrat každou komunitu zničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo