Fialův hysterický cirkus. Tak se jmenuje jeden z vašich nedávných komentářů na webu Vasevec.cz. Pojďme si to pro naše čtenáře trochu rozebrat… Co označujete konkrétně za ten cirkus?
Jeho přístup k řešení problémů. Například v situaci, kdy jede na zahraniční cestu po Africe, do zemí, které jsou převážně muslimské, jako je největší africká ekonomika – Nigérie, s velkými zásobami nafty a zemního plynu, tak je asi velmi nepraktické, když se týden předtím zúčastní proizraelské demonstrace. Nebo když se jeho ministryně obrany zahalí do izraelské vlajky. To je jejich přesvědčení, což je v demokratickém státě nutné tolerovat, ale na druhé straně by měli nadřazovat vždy zájem státu nad svým zájmem, a nedávat tedy takovéto zjevné příklady svého přístupu ke Gaze. Protože prostě muslimské státy na to mají jiný názor. A také řada rozvojových států.
Zdá se, že oni prostě nejsou schopni, vláda Fialy jako celek a premiér Fiala zvlášť, vnímat realitu tohoto světa. Že prostě svět, jeho většina, jde úplně jinou cestou, nežli jde většina západních zemí. V některých otázkách to západní země v celku dokážou vystihnout, jako právě v palestinské otázce s tím, že se snaží alespoň humanitárně pomoci Palestincům. Ale jsou otázky, kde prostě ten svět je úplně někde jinde. A já myslím, že v plné nahotě se to projeví tehdy, až se bude hlasovat o členství ČR v Radě bezpečnosti OSN. Pomalu koriguji svůj názor, že dostaneme 40 hlasů při hlasování na valném shromáždění. Myslím si, že ten počet bude podstatně menší a že to bude další rána, která by měla ty naše proamerické a ultraproizraelské politiky přesvědčit o tom, že politika se má dělat trošku jinak. Umírněně, ne tak okázale.
Ta okázalost je to, co se v zemích třetího světa prostě nedělá. Takže první, co se zcela nepochybně stalo, bylo, že diplomaté, kteří jsou tady z Nigérie, poslali rešerše své vládě do Abuji. No a ta si to vyhodnotila, že s takovými lidmi se momentálně scházet nechce. Kromě toho ta nabídka ekonomické spolupráce není neodolatelná. Samozřejmě české a nigerijské firmy mohou spolupracovat dál a určitě i budou. Tam je docela slušná zahraničněobchodní výměna. No ale očekávat třeba od České republiky to, co od Číny nebo to, čeho jsme byli schopni za starého Československa, to znamená dovozu velkých investičních celků, jako jsou třeba rafinerie, cukrovary, pivovary… No tak to už je hudba dávné minulosti.
Jak si vysvětlit, že toto je, jak říkáte, hudba dávné minulosti?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora