Českem hýbe aféra s metylalkoholem a je hojně využívaná opozicí k útokům na vládu. Jde podle Vás jako odborníka v oblasti potravinářství a zemědělství skutečně o selhání role státu? Fungují dnes kontrolní orgány tak, jak mají, nebo mohou vlivem nedostatečné kontroly poživatin v ČR nastat další problémy?
Poslední informace (13. září 12:00) hovoří už o 18 mrtvých kvůli otravě metylakoholem. Už v pondělí muselo být jasné, co se děje. V nemocnici ve Zlíně leželi čtyři lidé a policie už vyšetřovala první úmrtí. Nebudu hodnotit, jak se zachovaly příslušné úřady, zlínská radnice varovala před nákupem alkoholu nejasného původu v úterý, což je v pořádku. Smutné na celé věci je, že světově patříme mezi největší konzumenty tvrdého alkoholu, k čemuž by se spíš měli vyjádřit sociologové a psychologové. Navíc žijeme ve společnosti, kde se každý snaží co nejjednodušeji a nejlépe bez práce zbohatnout, a to bez ohledu na zdraví a dokonce životy jiných. To je šílené zjištění. Další šílené zjištění je, jak obrovský je rozměr šedé ekonomiky a úniků daní. V Česku se ukradne ročně asi 10 miliard z daní při obchodu s pohonnými hmotami, v obchodu s alkoholem jde viditelně taktéž o miliardy, když se dozvídáme, že se tu distribuuje stáčený alkohol bez kolků, a to dokonce v barelech ve velkém. A stejná situace je určitě u cigaret. Takto nám mizí desítky miliard ročně z rozpočtu.
V létě 2012 se doslova roztrhl pytel s kauzami, do nichž jsou zapleteny politické špičky. Bude podle vašich informací Policie ČR i nadále v rozkrývání takové závažné trestné činnosti pokračovat? Neobáváte se, že se po výměně policejního prezidenta podaří některé závažné kauzy zastavit?
Nemám od policie žádné jiné informace, než které má každý čtenář novin, který se zajímá o budoucnost naší země. Nevím tedy, jestli policie s novým šéfem bude ve vyšetřování politických kauz liknavější. A také nevím, co se děje s případem Janoušek, co se děje s případem Rath, co se děje s případem CASA a s případy podivných nákupů vojenských tatrovek či Pandurů. Každopádně vím, že na zametání kauz je v rozvleklých tuzemských trestních řízeních stále dost času i prostoru.
Jste výrazným kritikem stávajících poměrů, který se nebojí jít přímo proti politickým špičkám. Zaznamenal jste nějaké pokusy o vaši diskreditaci v očích veřejnosti? Neobáváte se nějakého smyšleného obvinění ze strany policie poté, co byl za velmi sporných okolností obviněn a odvolán údajně ´nepohodlný´ policejní prezident?
Touhle otázkou jste mě rozesmál. Vy jste žádné pokusy o mou diskreditaci v očích veřejnosti nezaznamenali? V Blesku, v Reflexu, v Euru nebo v České televizi? Samozřejmě, že stojí hodně úsilí uvádět všechny lži a pomluvy na pravou míru, ale snažíme se o to. Smyšleného obvinění ze strany policie se neobávám, protože jsem se ničeho nedopustil. A až někdo vyrazí do terénu s tím, že jsem na palouku za stodolou znásilnil kozu, tak budu věřit ve zdravý úsudek veřejnosti. Je ale fakt, že se mě pár lidí už ptalo, kde zakopávám ty husy, jak o mně psali před časem v Blesku...
Jak postupují práce na projektu ANO 2011? Budete se nějak podílet na aktivitách hnutí, např. účastí na předvolebních mítincích?
Hnutí se stále formuje, úředně vzniklo teprve v květnu, takže má ještě spoustu porodních bolestí. Brzy spustíme web, kde budou nejaktuálnější informace o tom, jak hnutí vzniká, a to včetně jeho financování. Samotná kampaň běží tak, jak nám okolí a média dovolují. Tedy ztuha, ale běží. Máme sedm senátních kandidátů, za jejichž jmény si stojíme. Věřím, že ve svých okrscích zabodují. Sám je do nich přijedu ve finále kampaně podpořit, tak uvidíme, jaká bude odezva.
V posledních týdnech se objevují i v Česku zprávy o letošní neúrodě ve světě. Bude mít podle vás na český trh s potravinami tato neúroda velký vliv? Jak je naše země připravena na potravinovou krizi ve světě? Dokážeme být v případě nouze potravinově soběstační?
Ale vždyť my nejsme potravinově soběstační už nyní! Pěstuje se zde jen to, z čeho mohou zdejší zemědělci vyžít, je to možná divné, ale i zemědělci se snaží na své práci alespoň minimálně vydělat. Na rozdíl od českých potravinářů ale mohou alespoň prodávat za světové ceny. To čeští potravináři nemohou. Cenové klacky pod nohy jim totiž házejí řetězce a zahraniční konkurence. Navíc máme jednu z nejvyšších sazeb DPH na potraviny v Evropě, k tomu se pořád zvyšují ceny pohonných hmot a politika vlády, co se týče zemědělství, nebo alespoň jeho podpora v evropské konkurenci, je takřka nulová. Podnikat v zemědělství a potravinářství je každopádně v České republice velké riziko.
V souvislosti s předchozím dotazem se nelze nezeptat, jak vnímáte lidové rčení, že ´kvůli Babišovi nepěstujeme na polích jídlo, ale biopaliva´? Jaké procento vaší zemědělské půdy je oseto rostlinami určenými k výrobě biopaliv a na kolika procentech rostou potravinové plodiny?
To rčení zlidovělo v Blesku a ještě ho mezi lidmi rádi šíří lidé kolem Václava Klause. V Lovosicích zpracováváme stejné množství řepky jako v součtu zpracovávají nadnárodní americké firmy ADM a Glencore v Ústí nad Labem a Olomouci, zároveň ale další řepku ještě čeští zemědělci vyvážejí do okolních států. Rozhodně se tedy na českých polích nepěstuje kvůli Babišovi. Navíc se ve stejném množství pěstovala ještě předtím, než jsme postavili náš závod.
Česká republika má čtyři miliony hektarů zemědělské půdy, z toho 3,5 milionu hektarů je půda, na kterou se dají oficiálně získat zemědělské dotace. Společnosti Agrofert Holding v současnosti obhospodařují asi 97 000 hektarů, tedy 2,8 procenta. Většinu si přitom pronajímáme od vlastníků. Řepku pěstujeme asi na 16 000 hektarech, což představuje 16,4 procenta naší půdy. Ostatní plochy jsou osety obilovinami, kukuřicí pro skot a pícninami. Čeští zemědělci si zkrátka pěstují takové plodiny, které se jim pěstovat vyplatí.
Přimíchávání biosložek do paliv každopádně nevymyslel Babiš, vymyslel ho Brusel a česká vláda včetně prezidenta to schválili. Pokud se Brusel, vláda a prezident shodnou, že budou raději podporovat pěstování ječmene, tak věřte, že zemědělci začnou rádi pěstovat ječmen. Především proto, aby v evropské dotované konkurenci přežili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek