Babišův poradce pro migraci má jasno: Příchod afghánských imigrantů bude znamenat jen problémy a výdaje

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

29.08.2021 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Zdá se, že heslo "vytvářet pro migranty podmínky v jejich zemích, aby nemuseli odcházet" se neosvědčilo. Platit Turecku, aby fungovalo jako gigantická ubytovna pro nepřizpůsobivé, nebo ještě spíš jako obrovské vězení, a ještě ho přitom neustále za něco kritizovat, nemůže vydržet dlouho. To říká přední český arabista Petr Pelikán. Řeč je o Afghánistánu.

Babišův poradce pro migraci má jasno: Příchod afghánských imigrantů bude znamenat jen problémy a výdaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Arabista Petr Pelikán

Jak je možné, že se Tálibán tak rychle zmocnil celého Afghánistánu?

Zaprvé neměl odpovídajícího protivníka. Afghánskou národní armádu jsme řadu let cvičili, financovali a vyzbrojovali. Ještě před měsícem západní představitelé včetně našich prohlašovali, že ji budou i po stažení cizích vojsk dál podporovat a ve výcviku se bude pokračovat ve třetích zemích. Uváděli, že to bude možná v Turecku nebo v Gruzii. A najednou není koho podporovat ani cvičit.

Zadruhé, ale to je jen můj odhad, když vojáci Afghánské národní armády díky mobilům a sociálním sítím viděli, že Tálibové na dobytých územích nemasakrují, nedrancují ani se nemstí, hromadně dezertovali. Nasvědčovalo by tomu i to, že v prvních dnech vítězného tažení Tálibů zprvu k bojům docházelo, pak už vůbec ne. Kdyby vládní vojáci viděli, že jim jde o krk, nevzdali by se.



Jak je toto hnutí připraveno na dobu míru, na vládnutí, na administrativní práci, prostě na budování alespoň bezpečného územního celku?

To teprve uvidíme. Část funkcí nutných pro udržení jakžtakž moderního státu vykonávali Afghánci. Je otázka, kolik z nich si nový režim dokáže udržet. Na druhé straně bylo mezi státními zaměstnanci tolik mrtvých duší a lidí bez kvalifikace, kteří se na svá místa dostali jen kvůli nezměrné korupci, že nevíme, jaký je ve skutečnosti výchozí stav.


Arabista Petr Pelikán.

Kromě Afghánců působili v zemi i zahraniční odborníci. Možná by je mohla nahradit pracovní síla třeba z Indie, Bangladéše, Pákistánu, Íránu, Turecka... Vidíme je v kvalifikovaných pozicích v zemích Perského zálivu. Jsou levnější než Evropané a zvládají to.

Zpočátku dojde k potížím zcela určitě. Možná je nový režim zvládne, možná ne. Za chvíli bude zima, to je v Afghánistánu vždy krizové období.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…