Velkým tématem posledních dnů se staly rychle rostoucí ceny benzínu. Vláda reagovala tak, že zrušila povinné přimíchávání biopaliv a zrušila silniční daň. Bylo to podle vás dostačující opatření? Co byste vládě doporučil vy?
Přimíchávání biopaliv považuji od jeho samého počátku za stupiditu, kterou si vymysleli blázni z úřednických a lobbistických skupin Evropské unie. Měl to být jakýsi „svatý boj“ proti znečišťování životního prostředí. Nakonec se ukázalo, že tyto tzv. biosložky se mnohdy dovážely z druhé strany zeměkoule, přičemž přeprava vyprodukovala násobně více zplodin, než do té doby používaná paliva bez biosložek. Bohužel v mezidobí se pěstování zemědělských komodit, z kterých se biosložky vyrábí, stalo obživou pro mnohé podnikatele, které výše uvedené zrušení teď určitě, přinejmenším ekonomicky, postihne. Zrušení silniční daně s rychle rostoucí cenou benzínu a nafty prakticky nesouvisí. Toto opatření se dotýká pouze části motoristické veřejnosti. Zrušení silniční daně se netýká vozidel nad 12 tun. Vládě nic doporučovat nechci. Zásadní podíl na růstu cen má v současné době eskalace válečných operací na Ukrajině, rostoucí cena ropy a trvání na nesmyslných opatřeních v rámci Green Dealu. Od této vlády neočekávám systematické opatření, které by mohlo vést ke konečnému snížení cen nafty a benzínu na úroveň kolem 30 Kč za litr. Mimo jiné jednou z možností by bylo snížení spotřební daně, jak u benzínu, tak u nafty. Sazby v ČR jsou vyšší, než stanovená minimální sazba ze strany Evropské unie (nafta 0,33 EUR/litr, benzín 0,359 EUR/litr). Při kurzu 25 Kč/EUR by spotřební daň u nafty mohla být 0,33 x 25 = 8,25 korun za litr, místo dnešních 9,95 Kč/litr. U benzínu by to mohlo být 0,359 x 25 = 8,975 Kč/litr, místo dnešních 12,84 korun. Tímto opatřením by se cena u litru nafty mohla snížit až o 1,70 koruny a u benzínu až téměř o 4 koruny. Nutno však podotknout, že o to méně by stát vybral na svoje mnohdy neefektivní utrácení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Výborný