Letos si připomínáme 30. výročí sametové revoluce. Vy jste byl 17. listopadu 1989 na té „špatné“ straně. Jak jste se s tím v následujících letech vyrovnal?
Pro oponenty tehdejších poměrů jsem byl zřejmě na špatné straně. Já to ale tehdy vnímal poněkud jinak.
Jak?
Mám-li zhodnotit toto období, musím konstatovat, že listopad 1989 přinesl mnohým novou svobodu. Některým se dokonce diametrálně změnil život k lepšímu. Mnozí se z obyčejných lidí stali neobyčejnými boháči, kteří si myslí, že spasili svět.
Značné části se naopak změnil život k horšímu. Někteří jsou dnes dokonce pomalu na okraji společnosti, bez prostředků, rozpadly se jim rodiny a tisíce lidí raději ukončily dobrovolně své životy.
Nová doba ale přinesla i pozitiva. V tomto směru bych zmínil například svobodu slova, svobodné cestování anebo třeba také soukromé podnikání.
Celkově ale hodnotím uplynulých 30 let nepříliš pozitivně. Společnost je rozhádaná, rozladěná, mezilidské vztahy jsou v totálním rozkladu a udavačství je mnohem progresivnější, než jak tomu bylo před rokem 1989. Lidská závist je ve společnosti tak zakořeněná, že nám mnohdy připadá jako samozřejmost.
V listopadu 1989 jste byl operativním důstojníkem StB, který se stal hlavním aktérem provokace kolem údajné smrti studenta na Národní třídě. To není moc pozitivní historická role, nebo ano?
Mám-li hodnotit svou účast před 30 lety, tak ze všeho nejdřív musím říct, že jsem byl příslušníkem elitní vojensky organizované složky, která plnila určité poslání. Jedním z nich byla i ochrana Československé socialistické republiky a v tomto směru jsme také skládali i přísahu. Paradoxní je, že stejnou přísahu po svém zvolení do funkce prezidenta ČSSR skládal i tehdejší prezident a dřívější disident Václav Havel. Zjednodušeně tím chci tedy říci, že vše, co jsme tehdy dělali, tak jsme činili pro dobro své země. Nikdy bych neudělal něco, co by později vedlo k rozpadu státu.
Vraťme se k vaší akci, o co v ní šlo? Co vaše organizace sledovala?
StB touto akci sledovala především změny ve vedení státu, ale ta změna neměla vést ke změně politického systému, ale naopak uvnitř systému.
Proč by takovou operaci měla StB provádět?
Státní bezpečnost měla informace z první ruky. Znala nálady obyvatelstva a věděla o tom, co občany Československa trápí. Veškeré informace byly vždy předávány nejvyšším stranickým představitelům. KSČ a vedení strany se však stávalo zkostnatělým a na podněty reagovalo buď velmi liknavě, nebo někdy vůbec. Nervozita mezi obyvatelstvem se stále více stupňovala, a pakliže vedení strany nebylo schopno reagovat a provést změny, musela to za něj udělat Státní bezpečnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž