Brutálně vytočený Okamura: Česko je rozprodané. Zlodějiny! Ne Babiš, to Klaus! A co dělá část redaktorů ČT...

14.11.2019 20:58 | Zprávy

30 LET OD LISTOPADU 89 Srovnávat rok 1989 s rokem 2019? Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury to prý nelze. „Většina ekonomiky byla rozprodána a stala se majetkem zahraničních firem, a o to Západu také šlo,“ hodnotí Okamura polistopadový vývoj. A dodává, že lidé zničení lichváři, exekutory, ale i státem, končí na ulici, páchají sebevraždy. Podle Okamury není příznivá ani úroveň dnešní svobody slova. Největší hrozbu pro demokracii pak politik spatřuje v současné ČT a ČRo, nelíbí se mu ale ani soukromá konkurence, třeba v podobě Deníku N. Od Okamury to pořádně „za zlodějiny“ schytal také exprezident Václav Klaus.

Brutálně vytočený Okamura: Česko je rozprodané. Zlodějiny! Ne Babiš, to Klaus! A co dělá část redaktorů ČT...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Tentokrát slavíme 17. listopadu třicáté výročí sametové revoluce. Pokud jde o listopad 1989, kde je naše země v porovnání s rokem 2009? Máme se dnes lépe než před rokem 1989? V čem spatřujete hlavní nedostatky?

Porovnáváme neporovnatelné, jednak uplynulo 30 let, takže srovnávat životní úroveň tehdy a dnes je nesmysl, i kdyby zůstal socialismus, tak vývoj šel dopředu a lidé by se měli jistě lépe než před třiceti lety. Ale když tedy budeme srovnávat, ano, samozřejmě dnes můžeme cestovat, máme daleko větší politickou pluralitu, máme systém založený nikoli na vládě jedné strany, ale na vládě stranické oligarchie.

To, co v roce 1989 nebylo, je bezostyšná forma kapitalismu, který v devadesátých letech nejen v tzv. privatizaci připravil stát a občany o tisíce miliard korun a prakticky o většinu státního majetku. Většina ekonomiky byla rozprodána a stala se majetkem zahraničních firem, a o to Západu také šlo. Vstup středo- a východoevropských zemí do EU zachránil Západ od ekonomické krize, přesněji ji odložil, díky tomu, že Západ získal nové trhy, levné pracovní síly a lacino i továrny a další komodity. 

Bohužel, nepokročili jsme v tom hlavním, tedy v demokracii, ta se mimo jiné dá definovat i pohledem, jaká práva má obyčejný občan, tedy zda má každý občan reálné právo na spravedlnost. Domoci se spravedlnosti v naší zemi je prakticky nemožné, a to jak v justici, tak i ve spravedlnosti sociální. Lidé zničení lichváři, exekutory, ale i státem, končí na ulici, páchají sebevraždy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

9:45 Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

„Nejlépe jsme na tom perspektivně. Budeme prý mít nejlepší stíhačky na světě, až je jednou vyrobí, u…