Brutální zásahy. ČT bude sloužit ministrovi? Štěpán Kotrba si posvítil na změnu zákona o ČT

02.10.2024 10:02 | Rozhovor

Poslaneckou sněmovnu čeká hlasování o změně zákona o veřejnoprávních médiích. Má se rozšířit účel poslání České televize a vzniknout tzv. Memorandum, které bude definovat náplň veřejnoprávních médií na příštích pět let. Mediální analytik Štěpán Kotrba pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebírá úskalí těchto změn. V souvislosti s navrženými změnami nastínil Kotrba řadu obav. Hovoří též o kritice směrem k vyváženosti a objektivitě ČT.

Brutální zásahy. ČT bude sloužit ministrovi? Štěpán Kotrba si posvítil na změnu zákona o ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Poslanci budou rozhodovat o novele zákonů týkajících se veřejnoprávních médií. Hovoří se o navýšení poplatků, anebo sporném bodu, že ČT a ČRo budou postupovat proti dezinformacím. Změny mají ale být širší. Co dalšího stojí z vašeho pohledu za zmínku?

Z mého pohledu je nejrizikovější tzv. Memorandum. Protože může nechat brutálně zasahovat do programování médií veřejné služby exekutivu. Generální ředitel má připravit podrobný „pětiletkový“ plán s obsahovými specifikacemi. Rada ho má schválit. Potud je vše v pořádku, pokud by to byl autoregulační dokument. Stejně tak Rada už dvacet let schvaluje detailní rozpočet na rok... Tak proč neformulovat zadání na pět let, když bude jasné, že koncesionářské poplatky budou růst spolu s inflací po šestiprocentních skocích. Jenže Radou schválené Memorandum má podepsat ministr kultury. V  tuto chvíli ministr zdá se rozumný, který netouží po nasazení chomoutu médiím veřejné služby a nechce z nich učinit vládní vysílačky. Ale mandát vlády, a tím i toho rozumného ministra kultury je pouze rok. Co dál? Bude ministrem kultury této vlády podepsané Memorandum závazné po celou dobu vlády příští? Zákony ani předmanželské smlouvy se nepíší pro čas lásky, ale pro čas rozvodu.

Variantou, která je právně (i když možná nyní ne politicky) ve hře, je odmítnutí ministra vedením média připravený a Radou schválený dokument podepsat. Zákon neříká, že ministr může Memorandum vrátit k přepracování. Stejně tak zákon neumožňuje Radě do dokumentu zasahovat a formulovat v něm změny oproti textu, připraveného ředitelem. Zákon říká ředitel připraví > Rada schválí > ministr podepíše. Takže tímto způsobem může teoreticky ředitel připravovat Memorandum každý měsíc.

Obdobným způsobem jsme jako Rada nechávali v minulosti schvalovat Kodex. Management připravil, Rada měla schválit, ale neschválila. Na můj návrh byl doplněn odstavec, který říkal, že porušení Kodexu je porušením pracovní kázně se všemi odpovídajícími důsledky dle tehdejšího zákoníku práce. Pak teprve Rada schválila a předložila do sněmovny. Ale pozor... tehdejší novela zákona logicky směrovala diskusi o Kodexu do parlamentu, ne do vlády. A sněmovna dokument pouze vzala na vědomí, neschvalovala ho a nečinila do něj žádné pozměňovací návrhy. Ale vzetím na vědomí se stal Kodex podzákonnou normou vyžadovanou zákonem a v zákoně stojí, že porušení Kodexu je porušením zákoníku práce. Dvacet let Kodex nemusel být měněn. Mandát zákonodárců současné Memorandum postrádá. Já v tomto znění novely postrádám formulaci, že Kodex je pouze autoregulační dokument, zpřesňující závazek veřejné služby, definovaný zákonem v § 2. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

I když se moderátoři začnou tvářit jako nestranní , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 02.10.2024 10:54:05
po odchodu Fridrichové se o to každý, včetně Moravce snaží, je tu ještě jedna finta. Výběr "odborníků" na danou problematiku, jednonázorových, servilních liberálně demokratické doktríně, odpudivých libtardů. Narůstá to v "nestranné ČT" obrovským tempem. Votápek, Šír, Dvořák, Jelínek, někdy i starej Kroupa, točí se tam jak na orloji. Teď už hovoří denně v ČT "bezpečnostní analytik" Otakar Foltýn. Ne vládní koordinátor strategické komunikace, ale už bezpečnostní analytik (nebo vojenský analytik?) , asi jako "komunikátor" neobstál. Dnes jsem ho viděl na vlastní oči, včera byl prý v bedně taky, pokaždé hovoří velice zaměstnaně ze zadního sedadla vozu do počítačové kamery, zřejmě ho vozí sanitka pořád dokola po bohnickém parku. Tak tenhle ksicht do veřejnoprávna za naše peníze denně, když nás nazýval ......., je vrchol. To si ČT dovoluje fakt moc, to není veřejnoprávno, ale bordel! A to podprahové vybavení ranní ČT v modrožluté barvě, modré kanape, na kterém se rozvaluje Jolka Krásná a všude kolem žluté pozadí, už jsme na tu kombinaci většinově alergičtí. Takže, za mě je sklenice poloprázdná, jsem pesimista a zrušit tento hnůj. Pouze dva programy pro případ ohrožení státu a výpalné na čtvrtinu!

|  17 |  0

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…