Buď se sníží kvalita zdravotní péče, nebo se prodlouží čekací doby, varuje lékař Havrda

16.03.2022 11:01 | Rozhovor

Stovky tisíc válečných běženců z Ukrajiny budou bezpochyby znamenat také velký nápor na české zdravotnictví. „Protože k nám prchají hlavně ženy s malými dětmi, tak budou chybět zejména dětští lékaři, kterých je málo a velká část je již v důchodovém věku a chybět budou nepochybně i gynekologové,“ myslí si lékař Miroslav Havrda, místopředseda Svobodných a mluvčí Paralelní lékařské komory. Podle jeho slov ale není jiná cesta, než tento nápor prostě zvládnout. „Pokud se budou léčit další nemocní lidé, za které platí peníze stát, logicky to bude stát více peněz. Buď se sníží kvalita zdravotní péče, nebo se prodlouží čekací doby,“ obává se Havrda.

Buď se sníží kvalita zdravotní péče, nebo se prodlouží čekací doby, varuje lékař Havrda
Foto: Archiv M. Havrdy
Popisek: Miroslav Havrda, místopředseda Svobodných a zakladatel Paralelní lékařské komory

Do České republiky může v brzké době přijít až 400 tisíc válečných běženců z Ukrajiny. Tito lidé budou potřebovat mimo jiné také zdravotní péči. Zvládne tuto zátěž české zdravotnictví? 
 
Musí. Musíme pomáhat, i když to může trochu bolet. Ale vraždění nevinných lidí na Ukrajině okupanty Putinovy armády je něco tak strašného, že to musíme zvládnout.
 
 
Kde očekáváte největší problémy, v nemocnicích, u ambulantních specialistů nebo praktických lékařů? Vždyť ze všech stran jsme i před válkou na Ukrajině slyšeli, že čekárny lékařů praskají ve švech.
 
Očekávám problémy. Doba covidová ukázala špatnou logistiku a ekonomicky neudržitelný systém poskytování zdravotní péče. Chybějí lékaři nejen v nemocnicích, ale již i v primární péči, nejsou zdravotní sestry a nižší zdravotnický personál. Protože k nám prchají zejména ženy s malými dětmi, tak budou chybět zejména dětští lékaři, kterých je málo a velká část je již v důchodovém věku, a chybět budou nepochybně i gynekologové. Nápor bude také na internách při léčbě například diabetu a kardiovaskulárních chorob. Musíme také vidět, že v době covidové byla v řadě případů odkládána dispenzární zdravotní péče o takto nemocné občany a již se významně prodloužily objednací doby.
 
Má stát k dispozici nějaké záložní zdravotní kapacity, nebo se o vše budou muset postarat lékaři v nemocnicích a ambulancích? 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin negratuloval Trumpovi. „Velmi důležité.“ Gustav Murín odhadl „nejhorší variantu“

17:55 Putin negratuloval Trumpovi. „Velmi důležité.“ Gustav Murín odhadl „nejhorší variantu“

Řeči o tom, že zvolení Donalda Trumpa znamená ohrožení demokracie, je katastrofické strašení, ke kte…