Být místo Gorbačova Putin, utopí náš listopad '89 v krvi. Po Krymu jsme měli křičet do protržení. Nechápu obdivovatele Moskvy, říká exposlanec ODS Vidím

05.08.2014 7:49 | Zprávy

ROZHOVOR Kdyby na konci osmdesátých let byl prezidentem Sovětského svazu Vladimir Putin, žádná sametová revoluce by u nás, ani v žádné z jiných satelitních sovětských zemí podle bývalého bezpečnostního experta ODS Jana Vidíma neproběhla. „On by to utopil v krvi,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz politický matador a někdejší dlouholetý předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím o současném ruském prezidentovi, který je podle něj naturelem imperialista.

Být místo Gorbačova Putin, utopí náš listopad '89 v krvi. Po Krymu jsme měli křičet do protržení. Nechápu obdivovatele Moskvy, říká exposlanec ODS Vidím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Vidím

A přiznává, že v pohledu na Ukrajinu a Rusko se názorově rozchází se svým vzorem – exprezidentem Václavem Klausem.

Jak vnímáte ukrajinsko-ruský konflikt, který nepřímo zasahuje už i Evropu?

Jsem strašně zděšený. My jsme se sněmovním výborem pro obranu před šesti lety měli velmi příjemný meziposlanecký kontakt s ukrajinskými zákonodárci, a když dnes vidím, že na jejich území probíhá válka, jsem zděšen. To, že v tomto konfliktu hraje významnou roli Ruská federace, vidí všichni, a kdo tvrdí, že to tak není, že jde o národně osvobozenecký boj na východě Ukrajiny, je buď naivní, nebo podvodník. Ten vliv Ruska je tam opravdu masivní. Říkám si, že kdyby na konci osmdesátých let byl prezidentem Sovětského svazu Vladimir Putin, tak by u nás žádná sametová revoluce neproběhla, ani v žádné z jiných satelitních sovětských zemí, protože on by to utopil v krvi. Naturelem je Putin evidentně imperialista, člověk, který chce z Ruska znovu udělat světové impérium.

To bych mu tolik nevyčítal, to je věc, kterou určitě každý prezident Ruska má, ale metody, které používá, ať už to bylo v Gruzii, Jižní Osetii, Abcházii nebo teď na východě Ukrajiny, jsou naprosto nemožné, zcela nepřijatelné. Ti zelení mužíčci, jak se říká ruským separatistům, to ale nejsou ukrajinští občané, v kterých se najednou probudila ruská krev, většina z nich přišla přímo z Ruska. Netvrdím, že to jsou přímo ruští vojáci, to nevím, to nemohu tvrdit, ale je myslím nepochybné, že jsou to příchozí z Ruska. Z ruské strany vidím snahu roztrhnout Ukrajinu, utrhnout její východní část, v první fázi se možná tvářit jako nezávisle vznikající stát, právě po vzoru Jižní Osetie, Abcházie, ale v budoucnu žádat o připojení k Rusku. Jsem prostě zděšen, co se kousek od nás děje.

Nemáte pocit, že doposud Evropská unie chování Ruska v Abcházii, Osetii, Gruzii podceňovala, až teď, když se jí to, co se děje na východě Ukrajiny, víc dotýká, jednak proto, že jde o území Evropy, ale i proto, že na počátku konfliktu byla asociační smlouva s Evropskou unií, se tím začala zabývat?

Myslím, že Evropská unie, ale i Spojené státy, ruského prezidenta Putina špatně četly. Chtěly za každou cenu být s Ruskem na jedné lodi, plácat se s Putinem po ramenou, přizvávat ho na evropské summity jako čestného hosta, Severoatlantická aliance úzce vyjednávala s Ruskou federací, prostě všichni chtěli být s Putinem zadobře a nikdo z nás si neuvědomil, že ten člověk má opravdu ambice světového imperátora, který chce posilovat ruský vliv a rozšiřovat ruské hranice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…