Co Milion chvilek přehlédl: Nemají sílu Babiše shodit. A kdyby ano, všechna moc skončí v rukou Zemana, říká publicista Joch

01.07.2019 16:21 | Zprávy

ROZHOVOR „Jim nevadí ten výkon, jim vadí osoba,“ říká k demonstracím publicista a komentátor Roman Joch. Jedna věc ale demonstrantům podle Jocha chybí – síla donutit Babiše k rezignaci. Kdyby se tak ale skutečně stalo, mohl by podle Jocha nastat scénář, který by davy z Letné nepotěšil. „Znamenalo by to, že prezident Zeman by premiérem mohl jmenovat kohokoli,“ říká Joch. Zeman by pak mohl poskládat vládu ze svých stoupenců ve Sněmovně, premiérem by se stal jeho člověk a ministry by byli lidé porůznu od ČSSD, ANO, KSČM, SPD, několik nestraníků a do toho Václav Klaus mladší... Co se týče vstupu Milionu chvilek do politického světa, je Joch velmi skeptický. „Milion chvilek coby politická kandidující strana by byla neúspěchem a zklamáním; nemá totiž ideologii, je o protestu proti osobě,“ vysvětluje publicista a dodává, že by Milion chvilek pouze poškodil existující opoziční subjekty.

Co Milion chvilek přehlédl: Nemají sílu Babiše shodit. A kdyby ano, všechna moc skončí v rukou Zemana, říká publicista Joch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Na Letné se 23. června sešlo podle odhadů telekomunikační společnosti 283 tisíc lidí. Jde o největší masovou demonstraci od listopadu 1989. O čem podle vás obrovský počet nespokojenců vypovídá?

O tom, že asi polovině občanů a voličů v ČR premiér Babiš (i prezident Zeman) hodně vadí.

Ačkoli i předchozí vlády byly opředeny skandály, Paroubek, Nečas či Topolánek nikdy tak početné vlně lidí nečelili. Je to odraz špatného výkonu Babišovy vlády?

Ne, výkon Babišovy vlády je standardní. Jim nevadí ten výkon, jim vadí osoba.

Mají demonstrující právo požadovat rezignaci Andreje Babiše? A mají na to sílu?

Právo na to mají, ale sílu nemají. Totiž když polovině lidí Babiš vadí, tak druhé polovině coby premiér nevadí. A z této druhé poloviny 60 % – tj. 30 % občanů/voličů všech – Babiše coby premiéra silně podporuje.  

Andreje Babiše na politické výsluní vynesla kritika chování politických elit. Kritizoval korupci a podvody. Současné protesty se nesou v podobné vlně. Domníváte se, že mezi nespokojenými v letech 2011–2013 a mezi nespokojenými v roce 2019 je nějaký zásadní průnik?

Nevím, určitý je, ale myslím, že nikoli zásadní. Protesty 2011–2013 byly ideologické, radikálně levicové. Ty dnešní jsou osobní a podílejí se na nich lidé různých politických názorů (kromě stoupenců Andreje Babiše a jeho spojenců, ovšem).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

4:44 Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

Jsou všude kolem nás samí ruští špioni a bude Evropa o vánočních a novoročních svátcích čelit útokům…