Ludvo, na celé té „srandě“ kolem agentury USAID, kterou zdárně likviduje Elon Musk, mě nejvíc baví, jak federální vláda USA podporovala velká média jako Politico, New York Times nebo BBC. Vy jste zažil v českých médiích začátek devadesátých let, kdy z USA přicházely školicí programy pro česká média, která začínala po komunistech „na zelené louce“. Toto ale asi není to samé?
Je i není. Je v tom smyslu, že v obou případech šlo o podporu „šíření demokracie“. Není v tom smyslu, že v prvním případě šlo spíše o podporu šíření progresivismu pod zástěrkou podpory šíření demokracie a ve druhém spíše o podporu vyrovnání se s předchozím režimem pod stejnou zástěrkou.
U nás docházelo také k subvencím médií a různých tzv. fact checkerů a „bojovníků proti dezinformacím“. A také např. Člověka v tísni, který ideově školí už i školní děti. Potkal jste ve svém životě po Praze takto živené „zlepšovatele našeho světa“? Jaké to bylo?
Nepotkal jsem je osobně, protože se pohybuji v úplně jiném prostředí, nebo možná potkal, ale nevěděl jsem, že do této skupiny patří. Četl jsem však mnoho jejich vyjádření. Velmi rád bych je však chtěl osobně potkat, protože bych se jich zeptal, jestli si uvědomují, že svou činností podporují to, proti čemu bojují, tedy proti falšování faktů a dezinformacím, v důsledku čehož způsobují humanitární katastrofu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský