Vyjednávání o brexitu nabírá na obrátkách. Dohoda, nedohoda, prodloužení, neprodloužení… Premiérce Therese Mayové přibývají, zdá se, vrásky. Dojde k brexitu, nebo se dočkáme nového referenda s novým výsledkem?
V nejnovějších průzkumech kolem případného nového referenda jsou stále nálady půl na půl. Podle současného průzkumu by 52 procent britských voličů hlasovalo proti vystoupení z Evropské unie, tedy proti brexitu, 48 procent pro brexit. Jenže stejně to bylo v průzkumech před třemi roky v roce 2016, a nakonec byl výsledek referenda obrácený. Čili nikdo si nemůže být jist tím, jak by nové referendum skutečně dopadlo, to je první věc. Druhá věc: podle průzkumů se mezi obyvatelstvem Velké Británie zvedá podpora tvrdého brexitu – tedy vystoupení bez dohody. Už přes tři desítky procent voličů je ochotno ho akceptovat, protože považují současné dění kolem brexitu za ponížení Velké Británie.
Do toho britská vláda v pátek spustila operaci, která by měla zajistit případně brexit bez dohody, a v pohotovosti je i britská armáda. Čili příprava i na brexit bez dohody běží, takže se domnívám, že brexit nakonec bude. Navíc britské politické strany se bojí toho, že kdyby to celé odložily a znovu se ve Velké Británii konaly i volby do Evropského parlamentu, mohla by se narychlo zformovat euroskeptická strana, která by mohla získat velký počet hlasů, a dost by to pozměnilo politickou mapu Británie. Takže si nemyslím, že by došlo k dvouletému odkladu brexitu a že by v Británii znovu byly volby do Evropského parlamentu… Příliš nadšení z této perspektivy asi uvnitř Británie nejsou. Takže myslím, že brexit nakonec bude, ale nemohu to samozřejmě říci stoprocentně.
Tvrdý brexit straší. Co se stane s ekonomikou Británie, co se stane s librou celkově a podobně? Do jaké míry podle vás jde o strašení a do jaké míry jsou ty obavy reálné?
Je to více strašení než reálné obavy, protože s tímto scénářem se počítá už celý poslední rok. Jak Británie, tak státy Evropské unie se postupně připravují, přípravy se zintenzivnily na začátku letošního roku, takže už jsou připraveny plány na nějaké dočasné podmínky pro případ brexitu bez dohody. To znamená, že jak Británie, tak Evropská unie budou v nejcitlivějších oblastech postupovat dočasně víceméně podle současných pravidel. I když vlastně formálně smlouvy nebudou platit, jsou dohodnuté různé přechodné lhůty i v případě brexitu bez dohody, které musí být reciproční – tedy jak Británie, tak Evropská unie budou spolupracovat v rámci dopravy, pohybu zboží, pohybu osob a tak dále.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová