Dnes stačí vylepit hodně billboardů s debilními hesly a máte vyhráno, zoufá si známá tvář listopadu 1989. Vládne oligarcha bez programu, jak někde v Kazachstánu

25.09.2014 21:24 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Prázdnota nynější politiky a klientelistická demokracie jsou jevy, které nejvíce překvapily aktivního účastníka listopadových událostí roku 1989 Jana Šterna. S odstupem času si myslí, že spolu s dalšími poslanci mohli tehdy vyjít vstříc návrhům Miloše Zemana, který usiloval o model ekonoma Oty Šika, a tvrdí, že nebylo možné zakázat komunistickou stranu. Děsí ho selhání tradičních stran, které nás může dovést k vládě oligarchů, což by byl konec demokracie a návrat do totality.

Dnes stačí vylepit hodně billboardů s debilními hesly a máte vyhráno, zoufá si známá tvář listopadu 1989. Vládne oligarcha bez programu, jak někde v Kazachstánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Vy jste byl během listopadových událostí roku 89 v centru dění, co si z nich nejvíce vybavujete?

Byl jsem tehdy předsedou organizační komise Občanského fóra, takže jsem měl během revoluce na starosti budování buněk Občanského fóra po celé zemi a až do června 1990 jsem byl ve vedení Občanského fóra jako člen Rady OF. Ze svého pohledu jsem to vnímal jako velice úspěšné hnutí revoluce, která vyústila v demokratický systém, odstranila totalitní komunistický systém a zavedla zde demokracii. Takže na to období vzpomínám jen v dobrém.

Na které Vaše kolegy – poslance Federálního shromáždění – z té porevoluční doby nejvíce vzpomínáte?

Vybavuje se mi Jaroslav Jurečka, to byl se mnou zpravodaj velkého privatizačního zákona, výborný byl Jirka Skalický nebo Libor Kudláček, oba z rozpočtového výboru, Dan Kroupa, Pavel Bratinka, celá řada lidí, Rosťa Senjuk, autor restitučního zákona, Klára Samková. Sešla se tam spousta pozoruhodných osobností, které dnes v politice ani náhodou nenajdete. To byla vymoženost té revoluce, že vylétly nahoru opravdové osobnosti, lidi s vlastním názorem, lidi, kteří formovali dění, a ne že by dění formovalo je. A o tom si dnes už můžeme nechat jenom zdát.

To zní trochu jako postesknutí …

Rozhodně to není postesknutí, to je konstatování. To je definice revoluční situace, která je vyvolána výjimečnými okolnostmi, je nesena výjimečnou energií a vynese nahoru výjimečné lidi. Dnes nejsme v žádné revoluci, jsme v každodenním demokratickém a tržně-kapitalistickém provozu a ten si nežádá vynikající lidi. Ten si žádá průměrné lidi, jako je ten provoz sám o sobě průměrný. Tehdy byla v politice spousta lidí, jichž jsem si vážil. Dnes takový případ není.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Margita Balaštíková byl položen dotaz

S kým chcete uzavřit koalici?

Volby zřejmě skutečně vyhrajete, ale co pak? S kým uzavřete koalici? Protože sami vládnout nemůžete (na to hlasy mít nebudete). A když jste zmínila průzkumy, čemu přičítáte, že v nich poslední době ANO oslabuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

5:00 „Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

Letošní Velikonoce se zapíší historicky mezi nejdražší Velikonoce od vzniku ČR, souhlasí s výpočty L…