Podle oficiálních čísel vyhrál běloruský prezident Alexandr Lukašenko další volby s osmdesáti procenty hlasů. S tím ale nesouhlasí opozice, ani mnoho obyvatel Běloruska. Začaly protesty, které stály několik lidí život, jiné státy vyhrožují sankcemi a tak dále. Jak vy čtete tamní události?
Vidím to tak, že v Bělorusku v současné době probíhá naprosto regulérní pokus o státní převrat takového majdanového typu. I když tak úplně jednoduché to samozřejmě není, protože Bělorusko není Ukrajina a tamní cítění lidí je výrazně odlišné od cítění lidí, které bylo na Ukrajině v roce 2014. Ještě bych rád podotkl, že Rusko roku 2020 není Ruskem roku 2014.
Platí stejnou optikou, že Rusko 2020 není Sovětský svaz roku 1968? Narážím tak na výrok premiéra Andreje Babiše, že se v Bělorusku nesmí opakovat československý rok 1968.
Naprosto jednoznačně, protože ruská armáda v žádném případě nevstoupí do Běloruska, ostatně to nemá zapotřebí, protože běloruská armáda má podle mého názoru do značné míry podstatně pozitivnější vztah k Rusku nebo ruské armádě, než měla ukrajinská armáda. A je také v daleko lepším stavu.
K Rusku se za chvíli ještě dostaneme. Říkáte, že se jedná o pokus o státní převrat. Byly poslední volby něčím, čím přetekl pohár trpělivosti tamních obyvatel nebo je ten pokus něčím či někým podporován s nějakými úmysly, jak se někdy diskutuje?
Samozřejmě je to podporováno jak ze strany Spojených států, tak ze strany Evropské unie. Ostatně Česká republika se do toho konkrétními postupy a podporou běloruských neziskovek také zapojila. Už v roce 2006 uvolnilo tehdejší české ministerstvo zahraničí, tuším, že 20 milinonů korun vůbec poprvé na podporu ukrajinského disentu. Tehdy ještě byl ministrem zahraničí lidovec Cyril Svoboda, proběhlo to tiskem, pamatuji si to a dá se to dohledat.
Co si tedy myslíte o domněnkách, že jsou protesty uměle vyvolány? Je pokus o převrat čistým projevem obyvatel?
Já si to nemyslím z jednoho prostého důvodu: Jestliže mluvíme o obyvatelích, tak by mě celkem zajímalo, o jakém procentu obyvatel mluvíme, kteří se takto projevují? Jsou to velká města, pokud vím. U nás se vyzobávají podniky, kde Bělorusové protestují z různých důvodů… a zase je to tam podobné, jako na Ukrajině, když tam panovala oligarchizace firem. Samozřejmě jsou tam oligarchové, kteří mají velmi blízko k Západu. Takže u běloruských podniků je to otázka, zda stávkují celé a tak dále.
Samozřejmě chápu jednu věc – Lukašenko je člověk, který má tendenci se chovat jako státník, ale státníkem není. Je člověkem inteligence relativně podprůměrné a nerozumí tomu jak vládnout. Rád by vládl, rád by se stal někým, jako je Vladimir Putin, Donald Trump nebo kdokoliv jiný, ale nemá na to. A snaží se vlastně v Bělorusku vytvořit takový vlastní rodinný podnik. Připravoval prezidentství pro svého syna, ale na to samozřejmě nedosáhne. Zemi řídí špatně a snaží se hrát na dvě strany. Snaží se vyjít dobře se Západem i s Ruskem, Rusko mu dodává suroviny, dodává spoustu věcí, dává Bělorusům práci, ale na druhou stranu zboží nakupují na Západě, peníze mají ukryté na Západě. Snaží se hrát na obě strany a to nejde. Lukašenko se nedokázal rozhodnout a přiklonit se k nějaké straně na tvrdo, a lavírování se mu nevyplatilo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová