Pane Dufku, náš rozhovor vychází přesně o půlnoci mezi sobotou a nedělí. Prozradíte, co běžně v tomto čase děláte?
Většinou se dívám na televizi a vstřebávám události uplynulého týdne. Asi nemusím rozebírat, že mnohdy prožíváme napjaté dny plné zvratů, na které je třeba co nejrychleji reagovat a hledat řešení.
Dopřejete si k tomu přemýšlení sklenku něčeho dobrého?
Pivo nepiju skoro vůbec, mám rád dobré víno, ale to hlavně po nějakém dobré jídle. O půlnoci už člověk nejí, tudíž nemám ani co zapíjet. Dávám tedy přednost kvalitnímu dobrému čaji.
I tento týden patřil zřejmě k těm hektickým. Dokonce jste předčasně opustili jednání tripartity. Co bylo důvodem?
Pan premiér Petr Nečas s ministrem Miroslavem Kalouskem nám předložili návrhy, které nebyly vůbec vydiskutovány. A my víme z minulosti, že to je nevěrohodné a chceme proto jistotu toho, co se projedná, že se s tím nebude ještě několikrát hýbat. To jsme v tomto případě necítili, a proto jsme odešli.
Měli jste ale přece připravené návrhy ohledně daňové zátěže, o kterých jsme už ve čtvrtek informovali. A nutno říci - vyvolaly značný ohlas.
Ano, ohlas to vyvolalo. Hodně lidí se nám ozývalo - a to včetně některých ekonomů - a chválili tu jednoduchost a přitom účelnost. Na druhou stranu přesně podle očekávání, někteří kritizovali to, že je to krok špatným směrem – zveřejňovat majetek. Nepřekvapilo mě to. Bohužel, k tomu jsme se opravdu na jednání tripartity nedostali.
Můžete zhruba nastínit, oč v návrhu jde?
Víte, hovoří se o tom, že v současné době chybí ve státní kase něco kolem 35 miliard korun. Již méně hlasitě se ale přiznává to, že je v Česku zřejmě až 100 miliard takzvaných černých peněz. My přinášíme návrh na to, jak ty černé peníze omezit a jak je dostat do státního rozpočtu, který je potřebuje. Podstata je přitom jednoduchá. Češi by místo pro mnohé složitých daňových přiznání odevzdávali doklad obsahující takzvanou rekonstrukci příjmů osoby. Ujišťuji všechny, že by to nebyl problém vyplnit pro nikoho. Šlo by vlastně o takovou analýzu skrytého příjmu pro výpočet daně z neznámých zdrojů. V těch našich návrzích je toho ale víc – například velké ohlasy vyvolává navržená paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné.
Pokud si dobře pamatuji, navrhovali jste také nějakou změnu v tom, jak se vypořádat s církevními restitucemi?
Ano, úspory lze hledat i u církevních majetků. Církvi by mělo být vyplaceno z daní občanů na základě jejich rozhodnutí 0, 3 procenta z daní. Každý by si určil, které církvi by peníze z jeho daní měly směřovat. A pokud jde o majetek, o který se vedou sáhodlouhé diskuse, ten by měl být podle nás, vrácen pouze ve výši dokladů z let 1948. Ty doklady k němu jsou zcela zřetelně dohledatelné v katastrech nemovitostí či ve výpisech knih.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová