Ekonomický model zkrachoval. Tato vláda už chce jen krást. Změna bude dlouhá a náročná, varuje Hampl

13.05.2023 19:59 | Rozhovor

My můžene všechno a vy budete držet hubu. To je podle Petra Hampla „společenská smlouva“ současné koalice. Ta má minimální odborné zázemí a kromě přerozdělení bohatství ve prospěch úzké skupiny lidí prakticky nemá žádný program. Ekonomický model privatizace a otevřenosti zahraničním investorům totiž podle sociologa zkrachoval. Jeho nahrazení ale bude velkou výzvou, na kterou se každý, kdo by o ní chtěl usilovat, musí důkladně připravit. On sám se v tomto směru snaží nabídnout vzdělání.

Ekonomický model zkrachoval. Tato vláda už chce jen krást. Změna bude dlouhá a náročná, varuje Hampl
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Vládní balíček představující změny v penzijní a rozpočtové politice je kritizován zleva i zprava. O čem to podle vás vypovídá?

Vypovídá to o tom, že se oligarchickým skupinám a společenským vrstvám, které Fialova vláda reprezentuje, podařilo nashromáždit tak obrovskou moc, že se nemusejí na nikoho ohlížet. Nemusejí se zdržovat veřejným míněním, nemusejí se zdržovat ústavou.

Dělá tedy to, co zpravidla dělávají vítězové. Tedy razantní přerozdělení národního bohatství. Poraženým, kteří představují asi 80 % společnosti, jsou odebrány stovky miliard korun a ty budou rozděleny mezi přívržence vlády a jejich zahraniční sponzory.

Dlužno dodat, že k tomu má Fialova vláda mandát. Vyhrála troje volby po sobě a porazila i demonstranty na Václavském náměstí. Je si své moci vědoma a chová se podle toho.

Ekonom Lukáš Kovanda vyjádřil názor, že celá vládní reforma má jen ukázat, že vláda řeší problém, který vytvořila sama tím, že dramatizovala stav českých veřejných financí, které nejsou v tak dramatickém rozvratu, jak se ministři tváří. Pokud by to byla pravda, jak dlouho tato „hra na aktivitu“ může fungovat?

Vláda vlastně jen říká takové ty povinné fráze. Může za to někdo jiný. Když to neuděláme, celá země bude zničena. Je to naše morální povinnost. Přívrženci vlády se s tím spokojí a na ostatních nezáleží.

Bude to fungovat tak dlouho, dokud bude držet pohromadě současná mocenská koalice.

Vlastně je fajn, že nám jenom kradou peníze. Byly doby, kdy se na základě podobného zdůvodnění přinášely lidské oběti.

Někteří tu vládní tiskovku srovnávali s obdobím „perestrojky“, kdy se komunisté snažili provést nějaké dílčí změny, aby režim znovu nastartovali, ale báli se sáhnout na jeho podstatu. Neměl jste taky ten pocit, že některé věci jsou naprosté tabu (v tomto případě zájmy energetických firem, nadnárodních korporací a dalších vlivných ekonomických hráčů, kteří tuto vládu podporují) a vláda se snaží zachraňovat systém drobnými úpravami toho ostatního?

Obávám se, že je to ještě hlubší. Zkrachoval celý ekonomický model, který vycházel z privatizace, liberalizace, otevřenosti zahraničním investorům atd. Místo slibovaného blahobytu přinesl hospodářský rozvrat a zchudnutí celé země.

Problémy se hromadily a už předchozí vlády je jenom odkládaly. Pro řešení neudělaly vůbec nic. Ani teď se žádný z těch problémů neřeší. Vláda Petra Fialy se zaměřuje na přerozdělení zdrojů, nikoliv na řešení nějakého problému. Svými kroky problémy naopak zhoršuje a vytváří další, ale to je pro ni vedlejší.

Vláda je posedlá tématem komunikace. Premiér stále mluví o vysílání signálů, vyhazují se miliony za komunikační kampaně, a politické průšvihy se hasí konstatováním, že vše bylo „špatně komunikováno“. Není tato posedlost komunikací spíše výmluvou na absenci obsahu?

To souvisí s jednou velmi specifickou vlastností nové aristokracie – orientace výhradně na dojem a na mediální výstupy. Nezáleží na tom, jak se lidem daří a kolik z nich bylo vyhnáno z bytů. Nezáleží na tom, kolik starých lidí v zimě zemřelo na nemoci související s nedostatečným vytápěním. Záleží na reklamních kampaních a na článcích v médiích.

Stejným způsobem vedeme válku. Rusové zabíjejí naše lidi po tisících, sklady munice jsou prázdné, ale my máme působivější videa a úžasná vyjádření expertů, takže vlastně vyhráváme.

Vládnoucí vrstva tak přebírá povahový rys, který byl v minulosti typický pro chátru. Obrovské řetězy z falešného zlata nahradily billboardy. Ale pořád jde o dojem, za kterým není vůbec nic.

Co je ona „společenská smlouva“, kterou lidem nabízí současná pětikoalice?

Společenská smlouva v podání pětikoalice zní: my jsme vyhráli a vy jste prohráli. My můžeme všechno a vy budete držet hubu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tady celý ten binec začal ihned po r. 1990, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion , 13.05.2023 20:12:46
kdy se k moci dostali tzv. "disidenti" a s pomocí soudruhů z ODS tady v divoké privatizaci rozkradli vše, co nebylo přišroubované. S následky, kdy na zahraničních kontech zmizely biliony korun se budeme potýkat ještě dlouho... fialová banda už jen vylizuje prázdnou misku.

|  19 |  1

Další články z rubriky

Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

16:28 Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

Předseda SPD Tomio Okamura v souvislosti s kriminalitou spojenou s ukrajinskými občany na našem územ…