Středeční noční pokus o vyslovení nedůvěry vládě byl jen neúspěšným pokračováním protestních akcí proti premiérovi. Vyvrcholením série demonstrací proti Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové byla ta nedělní na Letné. Jaký dojem ve vás akce lidí nespokojených s předsedou vlády vyvolaly a jaký efekt přinesly nebo by mohly přinést?
Vážím si každého, kdo je ochoten projevit svůj politický názor. Poslední demonstrace na Letné byla skutečně početná. Nicméně nelze si nevšimnout, že demonstrující tvoří víceméně pořád stejnou voličskou skupinu. To není nic špatného, ale je třeba si to přiznat. Mezi všemi požadavky, které demonstranti vznášejí, postrádám požadavek na předčasné volby. Jediné skutečné řešení, které je vlastní parlamentní demokracii, je porážka ANO a Andreje Babiše ve volbách. To znamená, že politické strany, které se na demonstracích exponují, musí ve významné míře oslovit voliče Andreje Babiše. Nejsme totiž v situaci, kdy preference vládní strany, tj. ANO, jsou na minimu.
Naopak, ANO má setrvalou podporu, což vede spíše k závěru, že většina, kterou na demonstracích nevídáme, je vlastně spokojená. Chyby Andreje Babiše a jeho oligarchického hnutí již byly popsány velmi dobře. Nyní je třeba, aby se ostatní strany začaly ptát samy sebe, jak to, že neumějí oslovit tolik voličů, aby významněji zahýbaly preferencemi ANO. Zda mají program natolik silný, natolik schopný oslovit podstatnou část těch nevoličů ANO. A hlavně a podstatně, zda jsou schopny se spojit a vytvořit sílu, které voliči uvěří a jejich program voliče přesvědčí, že jsou alternativou k hnutí ANO. A to se bojím, v tuto chvíli neexistuje, byť by na Letné bylo dvakrát tolik nespokojených občanů.
Spolek Milion chvilek pro demokracii dle svých vyjádření nechtěl mezi řečníky žádné politiky. Přesto se na Letné četly vzkazy Petra Pitharta, který byl devět let v KSČ, v roce 1990 se pak stal předsedou vlády, která dala základy tomu, aby v zemi mohli velice dobře fungovat podnikatelé, jejichž čelným představitelem je i dnešní premiér Andrej Babiš. Není to od pořadatelů jistá forma schizofrenie, výpadek paměti nebo momentálně neexistuje žádný vhodný politik, kterého by před demonstranty mohli nechat předstoupit?
Nebudu dělat nikomu advokáta, ani soudce. Člověk se vyvíjí a stejně tak jeho poznání. Umím pochopit, že Petr Pithart viděl věci jinak před lety a jinak je vidí dnes. Více schizofrenie vidím u politiků, kteří mají mandát od občanů a současně na těchto demonstracích protestují. Je třeba si jasně říci, že svůj díl odpovědnosti nese prakticky každý člen dolní komory Parlamentu. Vládní strany nepochybně. Opoziční strany za to, že se nedokázaly domluvit a nechaly vládu ANO a ČSSD vůbec vzniknout. Rozumím všem obtížím, které koaliční jednání provázejí. Rozumím i tomu, že vždycky někdo zůstane v opozici.
Ale na druhou stranu nepovažuji za zcela neplatný názor, že ANO je hnutí bez programu, a kdyby jeho koaličním partnerem nebyla slabošská levicová ČSSD, ale silná pravicová strana, mohla vláda vypadat jinak. A možná, že bychom už dávno měli i jiného premiéra, který by odstoupil na nátlak koaličního partnera. Chci tím vším říci, že politici, členové Poslanecké sněmovny, představitelé opozičních stran, mají nyní velkou odpovědnost. Pokud s ANO prohrají i další sněmovní volby, nebudou se moci na nic vymlouvat. Bude to jejich selhání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník