Europoslanec za SPD Ivan David vysvětluje, proč zůstal sedět při evropské „nehymně“

18.07.2019 18:20 | Zprávy

ROZHOVOR „Na zemědělství jde 40 procent unijního rozpočtu a Česko je tzv. evropskou politikou těžce poškozeno. Proto jsem se snažil dostat do výboru AGRI a bylo mi vyhověno,“ říká Ivan David, poslanec Evropského parlamentu za hnutí SPD. MUDr. David se směje poslancům, kteří naletěli na žádosti o podporu před volbou předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové: „Sliby se slibují a blbí poslanci se radují“.

Europoslanec za SPD Ivan David vysvětluje, proč zůstal sedět při evropské „nehymně“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Ivan David.

Jak byste hodnotil „poločas“ SPD, tj. výsledky nedávné konference politického hnutí Svoboda a přímá demokracie?

Šlo o výroční konferenci, která změnila stanovy v tom smyslu, že z názvu byl odstraněn Tomio Okamura, protože je už SPD identifikovatelná i bez jeho jména. Dále se měnila struktura hnutí a byly odstraněny články, které byly aktuální, když SPD vznikala. Atmosféra na konferenci byla dělná a přátelská. Připomínalo mi to náladu v ČSSD před čtvrt stoletím, když měla preference 6,5 %, šla vzhůru a neničili ji ambiciózní kariéristé a blbci. To je třeba hlídat, protože takoví lidé se nacpou do všech vlivných a perspektivních organizací a zákonitě je zničí, nejsou-li zneškodněni.

Chcete se specializovat na určitou problematiku v Evropském parlamentu?

Mám plné členství ve výboru AGRI, tedy zemědělském. Byl jsem tam určen jako koordinátor za naši frakci Identita a demokracie (ID), která má v AGRI pět zástupců. Mně blízké zdravotnictví je až na výjimky v kompetenci členských států. Na zemědělství jde 40 % evropského rozpočtu a Česká republika je „evropskou“ politikou těžce poškozená. Proto jsem se snažil se dostat do tohoto výboru a bylo mi vyhověno. V minulém období za Česko v zemědělském výboru nikdo nebyl, nyní jsme dva. Jako náhradník jsem ve výboru ENVI, který je zaměřen na životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Zde nebudu mít hlasovací právo, ale budu sledovat projednávané věci, abych upozorňoval zejména na nepřijatelné návrhy. Jinak v plénu hlasujeme samozřejmě o všech návrzích. Dnes například s kolegou europoslancem za SPD Hynkem Blaškem zamítáme některé rezoluce, jimiž se EU jako „světový prokurátor“ vměšuje do věcí jiných států.

Okomentujte prosím zvolení Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise…

Projev paní von der Leyenové byl těžce pokrytecký s úmyslem vlichotit se do přízně socialistů a zelených. Byl jsem velice překvapen autentickou naivitou řady vystupujících poslanců, kteří říkali, že von der Leyenovou podpoří, „pokud jim slíbí“. Parafrázoval bych v této souvislosti známé úsloví do tvaru: „Sliby se slibují a blbí poslanci se radují“. Paní von der Leyenovou je třeba hodnotit podle jiného úsloví: „Po ovoci poznáte je“. Za svoji politickou kariéru toho napáchala dost. Setkal jsem se s názorem, že když v Německu rozložila tři ministerstva a armádu, rozloží i Evropskou komisi. Tipoval jsem podle ohlasů, že výsledek hlasování bude těsný. Byl jsem vylosován jako skrutátor, tedy dohlížející nad počítáním hlasů. Mezi poslanci s příjmeními začínajícími na C a D, které jsem počítal, dopadlo hlasování 56:56. Celkově však s 383 hlasy zvítězila o devět hlasů, což je 51 % a velmi slabý mandát. Jasně to ukazuje, jaký je reálný poměr sil. Paní von der Leyenová bude samozřejmě vládnout ve stylu parafráze jiné známé hlášky: „čo bolo, bolo, terazky som předsedkyní EK“.

Jaká je situace ohledně volby orgánů parlamentu?

Současný předseda Evropského parlamentu David Maria Sassoli se již dříve proslavil požadavkem, aby byl zřízen „cordon sanitaire“ proti frakcím, které se jim nejeví dostatečně prounijní. Ostatní frakce se dohodly, že neposlušné frakce nepustí k žádné funkci v Evropském parlamentu, což znamená žádní místopředsedové parlamentu, žádné vedoucí funkce ve výborech. Takový je obraz demokracie v Evropském parlamentu. Oni si chlapci a děvčata neuvědomují, že „cordon sanitaire“ funguje na obě strany a podporuje vyhrocování sporů. Ukazují svaly, což je ve skutečnosti jen důkaz jejich slábnutí. Jsou si toho vědomi, proto se budou snažit urychlit nevratné kroky, dokud mohou vládnout. Proto bude toto volební období v dějinách moderní Evropy zvlášť důležité.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

5:00 Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

Podobně jako v případě korespondenční volby obešla vláda stanovený legislativní proces také v případ…