F-35 pro malou zemi jako je ČR? Odvážná domněnka vojenského analytika. Kam mohou zamířit?

24.07.2022 5:00 | Rozhovor

„Ekonomická likvidace rozvoje české armády a poškození zájmů České republiky.“ Vojenský analytik Jaroslav Štefec vidí v nákupu nových letounů F-35 z USA velký problém. Jsou pomalejší než gripeny, stály by půl bilionu korun a mimo jiné by se Česká republika vzdala vlastního řízení protivzdušné obrany, které by spadalo pod NATO. Koupené stíhačky by bylo možné na dálku odpojit od systému a nikdo v Česku už by je neodstartoval.

F-35 pro malou zemi jako je ČR? Odvážná domněnka vojenského analytika. Kam mohou zamířit?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Štefce záměr nakoupit americké stíhací letouny F-35 Lightning nepřekvapil. „Vím, že tlak na F-35 je už delší dobu a lidé z ODS o tom otevřeně mluvili už delší dobu. Jde o vlhký sen ODS, koupit F-35, a také je tam úzká vazba na USA ze strany ODS a snadno podlehnou tlaku. Neočekávané to tedy nebylo, ale přiznám se, že pro spoustu lidí byla překvapivá informace na pozadí – tedy, co České republice nabídlo Švédsko,“ řekl. ČR si totiž dosud pronajímala stíhací letouny JAS-39 Gripen právě od Švédska. To nabídlo, že starší stroje přenechá Česku zadarmo, protože byly v rámci nájmu už zaplaceny, nabídlo jejich modernizaci a dokoupení moderních letounů za výhodných podmínek. Česká republika by tak měla dvojnásobný počet letounů.

Podle Štefce by právě tento postup byl nejvhodnější. „Jde o nepolitické rozhodnutí pod politickým tlakem. Kdyby bylo politické, tak to čeští politici odmítnou, ale bohužel neodmítli. Rozhodnutí nakoupit F-35 je v podstatě v rozporu se zájmy České republiky,“ domnívá se, a skutečnost, že americké letouny odpovídají nejmodernější technice a jsou neviditelné pro radary, ho nepřesvědčila. „Tyto argumenty jsou nepoužitelné. Jak už jsem několikrát zdůraznil, existují zbraně pro velké země a pro malé země. Česká republika nebude na nikoho útočit – alespoň nepředpokládám, že bychom budovali útočnou armádu – a v souladu se Severoatlantickou aliancí jsme povinní řešit spory mírovými prostředky. V případě potřeby potřebujeme ozbrojené síly, aby byly schopny se bránit. Gripen je pro malou Českou republiku ideální za situace, kdy je kompletně logisticky i technologicky na gripeny vybavená,“ vysvětlil Štefec pro ParlamentníListy.cz.

F-35 za půl bilionu korun

Vojenský analytik navíc odhaduje velmi vysoké náklady při koupi F-35. V takovém případě by bylo nutné nejen přebudovat přistávací dráhy, ale také veškerou infrastrukturu, zázemí i logistiku na letištích včetně budov. „Náklady na kompletní vybudování infrastruktury včetně nákupu letounů a výcviku pilotů odhaduji řádově kolem půl bilionu korun. Problém je, že Česká republika by si tyto peníze musela půjčit, protože je nemá. Zavázala by se na desítky let splácet úvěry, na jejichž splácení už v současnosti nemáme. Nedovedu si představit, jak to chtějí financovat,“ varuje Jaroslav Štefec.

Nákupu prý nepřeje ani současná krize. „Česká republika si bude muset vzít úvěr na nákup letadel i na přebudování logistiky. Nemáme na to, abychom tento šílený obchod uskutečnili, a navíc by to znamenalo akci na několik let. Museli bychom se zbavit gripenů, které vrátíme Švédům, ale americké stíhačky ze dne na den nedostaneme, a dále uzpůsobit systém sledování vzdušných cílů... Ale základní prachy jdou do výcviku a do infrastruktury. To vše by zajistili Američané, a my bychom každý šroubek vezli přes oceán, protože v Evropě nejsou výrobní kapacity na F-35,“ uvedl.

Švédsko by vyrábělo v Česku

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

15:30 Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle političky STAN a jaderné inženýrky Dany Drábové se máme v té naší…