Opoziční strany předaly návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování se uskuteční ve středu, podpisy sesbírali poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN kvůli návrhu auditorské zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jde podle vás o klasickou politickou půtku, nebo může mít hlasování vážnější význam?
Opozice má právo se tak chovat a využívá všech možností, čili je to legitimní a oni dopředu vědí, že jde samozřejmě jen o politické gesto. Jasný výsledek, že by padla vláda, nepřichází v úvahu.
Nepřichází v úvahu, protože se domníváte, že koalice ČSSD s hnutím ANO a podporou komunistů je pevná?
Není jediný důvod, proč by sociální demokracie, hnutí ANO nebo komunisté koalici nepodrželi. Ekonomika funguje, hospodářství není v žádném problému, nějaký celospolečenský problém zde také není, takže vláda určitě nepadne.
Jak se díváte na výzvy z poslední doby, aby ČSSD koalici opustila?
To jsou možná i opodstatněné výzvy. Nicméně problém sociální demokracie není v tom, zda je, či není v koalici, problém je v samotné sociální demokracii. Ona se musí změnit. Když odejde z koalice, tak sociální demokracii žádná velká změna nečeká kromě opuštění koalice a stále bude mít tři procenta mimo koalici. Sociální demokracie stojí před zásadním problémem a ten je uvnitř strany, což znamená změnu politiky, změnu reprezentace programu a jeho reflexe na to, že se kolem nás změnila doba. Sociální demokracie zaspala, tváří se, jako by se kolem nic nestalo a výsledkem je, že nás nikdo nevolí. Od určité fáze, kdy nás lidé přestali vnímat, dokonce jsme se dostali do situace, kdy nás lidé začínali nemít rádi.
Ke změnám ČSSD se za chvíli dostaneme. Nejdříve se ale zeptám na to, co jste zmínil. Řekl jste, že výzvy k opuštění koalice mohou být opodstatněné. Čím?
Mohou být opodstatněné. Chce-li se ČSSD chovat jako opoziční strana, jestli má v této chvíli programově připravené, že bude opoziční stranou, tak nemůže sedět zároveň i ve vládě. Jestli se chce chovat jako opoziční strana, musí odejít z vlády. Nicméně opoziční strana, která se pohybuje kolem pěti procent, je velmi slabá a pokud neproběhne vnitřní změna sociální demokracie, tak to bude spíše horší, než když nebude ve vládě, protože jméno sociální demokracie bude u veřejnosti používáno méně a méně.
Pojďme tedy k tomu, co ČSSD potřebuje. Je na tom skutečně tak zle, jak to podle výsledku evropských voleb vypadá?
Myslím, že je na tom tak zle, jak to podle výsledku eurovoleb vypadá. Sociální demokracie je politická strana, která se dvacet let pohybovala při volebních preferencích ve dvojciferných číslech, tak dnes se najednou potácí kolem volitelnosti a vnitřně se to v ní také jaksi napíná. V této chvíli odešla řada členů, ztrácí se motivace… sociální demokracie se vždy dokázala vzedmout, pokud byla moderní politickou stranou. Je konfekční stranou, která se s procenty stává pro voliče veřejnou. A v některých okamžicích, kdy vyzýváme, abychom pronásledovali voliče vyjadřující se na internetu, se dokonce stáváme nepřijatelní pro určité spektrum voličů, kteří v minulosti ČSSD volili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová