Donedávna předseda sdružení ODS Jesenice Martin Lang se nevybíravě vyjádřil o prezidentu Zemanovi: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“ Měl by být za výrok potrestán? Je takové chování politika přípustné?
Jestliže si někdo dovolí vystoupit na veřejnosti tímto způsobem, tak to už je opravdu velmi silné kafe. Orgány činné v trestním řízení by měly okamžitě začít konat. Jestliže někdo napíše na Facebook názor ke Srí Lance a je za to perzekvován, tak za tohle musí být ten dotyčný – ať jde o politika nebo kohokoliv jiného – přiveden k rozumu, aby se mu příště nevyplatilo něco takového dělat znovu. Když jsem to četl, tak se mi nad tím zvedal žaludek a říkal jsem si: Tak to už jsme hodně daleko v zádeli, hodně daleko, už nám ani podrážky nekoukají.
Žákyně šesté třídy uštědřila učiteli facku, ostatní žáci byli přítomní, bavili se a celý útok byl plánovaný. Aktivista Martin Uhlíř prohlásil, že je to vina prezidenta Miloše Zemana, který vyvolává nenávist a rozděluje naši společnost. Zamysleme se nad tím, čím to je, že ona politická kultura a chování jde tímto směrem, a zda za to může Miloš Zeman?
Jestli někdo vystoupí a veřejně prohlásí, že vinu za to, že ten spratek je nevychovaný a dovolí si takto vystoupit proti učiteli, hází na prezidenta Zemana... nezlobte se, já nebudu používat slovník některých pánů z ODS, ale tohle je už zcela za hranou a naprosto nepřijatelné. Podívejme se na to zpětně. Padesát procent rodin se rozvádí, děti jsou svědky toho, jak spolu rodiče bojují, jak se nenávidí, nadávají si a bijí se. Kde má dítě vzít příklad?
Domnívám se, že problémem není prezident Zeman, problémem je stav této společnosti, k němuž to bylo dovedeno za posledních třicet let: potlačovaná úloha rodiny, potlačovaná úloha matky, potlačovaná úloha otce, třetí pohlaví, blbosti, blbosti, blbosti. Všechno má přesně výsledek, že si žačka šesté třídy dovolí vztáhnout ruku na svého učitele, a mezi těmi dětmi se nenajde nikdo, kdo by řekl: Nejsi ty takhle náhodu blbá? Co ti ten učitel udělal, napsal poznámku?
A takhle to bývalo, já si to moc dobře pamatuji, nyní se snižuje role učitele, místo toho, aby učitel měl u rodičů úctu. Jestliže učitel dá dítěti poznámku, tak o tom nic nevím a nemám právo ji komentovat. On asi dobře ví, proč mu tu poznámku dává. Místo, abych dítě štval proti učiteli, měl bych vzít do ruky řemen, aby si dobře pamatovalo, že takhle se chovat nebude.
Zamysleme se nad tím ještě. Uhlíř tvrdí, že Zeman rád vtipkuje o vraždách lidí, rozdmýchává nenávist a roztočil prý v naší společnosti spirálu zla, která zde bude ještě dlouho po jeho odchodu. Jak tedy hodnotit chování prezidenta Miloše Zemana? Může mít na společnost vůbec nějaký vliv, jak se mu dává za vinu?
Když vezmete dva lidi, tak každý z nich bude vyjadřovat svoje osobní postoje, v nichž se zrcadlí jeho životní zkušenosti. Někdo bude takový, někdo makový. Prezident Zeman moc dobře ví, co říká, a že by tím, co říkal, rozděloval společnost? To už vůbec.
Pro mě jsou naprosto nepřijatelní různí vítači, sluníčkáři a kavárna, kteří melou pořád jedno a to samé, ale jsem na ně zvědavý za deset, patnáct let, až tady už možná nebudu. To je také důvod, proč jsem se snažil prorazit v politice, protože mně se nechce tady nechat vnoučatům zemi, kde slovo demokracie bude div ne na dvacet let kriminálu, kdy tady nebude bezpečně a bude zde vládnout, co zde nebylo. A všichni, kdo vystupují tímto způsobem, se zasazují o to, aby to tak bylo, ať se na mě zlobí, nebo nikoliv, ať si píší nenávistné komentáře pod rozhovory, je mi to úplně jedno, ale já říkám: Takhle ne, pánové, takhle ne!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová