Co Írán sledoval víkendovým útokem na Izrael? Ten byl připravený a reagoval pohotově a drtivě, útok prakticky nebyl účinný.
Byla to nutná reakce z důvodu, aby si Írán zachoval tvář na Blízkém východě. Těžko si Írán mohl dovolit neudělat nic a těžko si z druhé strany mohl dovolit takový útok, který by ho dostal do války s Izraelem, potažmo se Spojenými státy. Šlo o kalkulaci, aby osmdesátimilionový Írán ukázal, že je země, která na útok na svůj konzulát bude reagovat. Byť si můžeme říci, co má vytvoření vojenského velitelství Revolučních gard na konzulátu v Damašku společného s Vídeňskými úmluvami.
Vidíme, že se útok nepovedl z řady důvodů, ale nepovažoval bych to úplně za prohru. Nepochybně to povzbudí Hizballáh, Hamás, Islámský džihád a Islámský stát nebo Hútíe v Jemenu. Tito nestátní aktéři budou útokem podpořeni, jejich vliv bych nepodceňoval.
Někteří analytici psali, že Írán použil k útoku v podstatě starý šrot. Stejně to stačilo k tomu, aby byl celý svět na nohou. Lze to tedy označit za něco jako propagační útok?
To je pravda. Útok vyšel Írán mnohem levněji, pokud jde o finance na drony a balistické střely nebo střely s plochou dráhou letu než obrana Izraele, která náklady na útok několikanásobně převýšila. Zapadá to do toho, že šlo o kalkulovanou reakci, která měla možná za cíl kvadraturu kruhu, dát tam ze strany Íránců všechno. Národní hrdost, nenaštvat si Američany, nevstoupit do války s Izraelem, udržet si své přátele na Blízkém východě. Útok se nijak moc nepovedl, ale zaplaťpánbůh. Vedlo to navíc k tomu, že si část Blízkého východu vybrala mezi podporou, a to buď otevřenou, nebo skrytou Izraele před podporou Íránu.
Pokud jde o blízkou budoucnost, je pravděpodobnější, že tím, co se dělo o víkendu, další konflikt skončí, anebo šlo o předehru pro něco významnějšího?
Rozhodující bylo, že íránský útok nezpůsobil žádnou lidskou oběť, nebo alespoň o žádné nevíme. A nezpůsobil žádné velké škody, na které by Izrael i z vnitropolitických důvodů musel reagovat. To se nestalo. Írán jasně řekl, že je to tečka za anabází, pokud jde o jejich konzulát v Damašku. Bývalý náčelník izraelského generálního štábu a premiér Benny Ganc, který coby vůdce opozice vstoupil do vlády národní jednoty, měl prohlásit, že se v tuto chvíli nic neděje. Spojené státy podle mého názoru vyvíjí velký tlak na Netanjahua a řekly, že by Izraeli s případnou protiakcí nepomohly. Je samozřejmě otázka, do jaké míry by to platilo v oblasti zpravodajské, to si nejsem jist. Zcela jistě by USA opět pomohly při další eskalaci ze strany Íránu, který ale k dalšímu úderu nemá důvod. Izrael si může vymínit právo nějaké reakce například vůči Hizballáhu. Podle mě není v tuto chvíli důvod se obávat významnější eskalace, ale faktem je, že celá situace je velmi nebezpečná. Poprvé v historii útočil Írán na Izrael přímo ze svého území. To se zatím nestalo, jde o zcela novou dimenzi velmi nepřátelských vztahů mezi oběma zeměmi, kdy cílem Íránu je zničit Stát Izrael.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka