Na konci roku 2018 vyvolal velkou odezvu plán Donalda Trumpa stáhnout vojáky ze Sýrie. Trump je kritizován, že v Sýrii uvolňuje místo Putinovi a Íránu, případně ještě Turecku. Je tedy rozhodnutí o ústupu USA moudré? Jak bychom jakožto západní koalice měli postupovat?
Za prvé k vaší otázce, neznám žádnou skutečnou západní koalici ve vztahu k Blízkému východu. Trump se možná unáhlil viděno naším prizmatem. Z jeho pohledu, a ten nemusí být nezbytně nutně založen na hluboké analýze či znalosti problému, jde o naplňování předvolebních slibů. USA již nebudou vést války za někoho v jeho zájmu. Na druhou stranu tento krok nemusí být vyloženým avanturismem. Turecko dostává volnou ruku řešit, bohužel po svém, kurdskou otázku v celém regionu s tím, že se postará o zbytky IS, který mohlo porazit již dávno, kdyby chtělo. Nechtělo!! Za to jistě muselo slíbit, že nebude přehánět svoje ataky na Saúdskou Arábii kvůli vraždě Chášukdžího a ukazovat prstem na Mohamada Bin Salmána jako hlavního viníka. To je hlavním geopolitickým zájmem USA při zadržování vlivu Íránu pomocí Saúdů.
Putin v Sýrii je již delší dobu etablován a ruská vojska jsou na jejím území jako jediná legitimně. Na pozvání Asada. Írán se dlouhodobě angažuje v Sýrii, skrze kterou ohrožuje i Izrael. Oteplování vztahů mezi Damaškem a sunnitskými královstvími Perského zálivu začíná být realitou. Nemylme se. Není to arabská sounáležitost, či snad láska mezi muslimy. Asad nepřestává být šíitským alavitským psem, ale pokud bude pokrytecky objat ropnými šejky, sníží se vliv hlavního lotra v jejich očích, a to šíitského Íránu. A to je do značné míry, oč tu běží.
Co nám říká chování Kurdů, kteří v reakci na Trumpův krok do jimi kontrolovaných oblastí pozvali Asadovy vojáky, neboť se bojí vpádu Turky podporovaných rebelů?
Syrští Kurdové se cítí být podvedeni, a nikoli neprávem. Zvítězily vyšší zájmy, mouřenín vykonal svou povinnost. Výrazně přispěl k porážce IS. Zda volání Putina a Macrona k jejich ochraně je jen pokryteckou výzvou, či realitou, ukáže blízká budoucnost. Přítomnost Asadovy armády sníží možnost Turecka a jeho vojsk. Není v ničím zájmu, aby se vojska obou zemí střetla v přímé konfrontaci. Navíc Asad povolil iráckému letectvu útočit na severu proti IS.
Generál Stanley McChrystal zkritizoval stažení amerických vojsk ze Sýrie. Řekl, že kdykoli v posledních 60 letech USA někde uvolnily místo, byl z toho problém, ztráta stability v daném regionu, atp. Hrozí podobná věc i v Sýrii, nebo tam pořádek zjedná Rusko, případně někdo jiný?
Myslím, že výše jsem na tuto otázku částečně odpověděl. Byl to Západ, který před lety svou hloupou politikou vůči Damašku umožnil Rusům návrat na blízkovýchodní výsluní. A ti toho využili skvěle. Dnes tu jsou, tak jako tu budou zítra a budou s Tureckem a Íránem spolurozhodovat o dalším vývoji. USA se své přímé role evidentně zřekly. Generál McChrystal dobře ví, že Blízký východ je bezprecedentně destabilizován již nějakou dobu. Americká vojska na severu země v síle asi dvou praporů a občasná střelba střelami s plochou dráhou letu na syrské cíle problém neřeší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs