Generál Šedivý: Evropa si zvyká na útoky. Erdogan? Hrozí nová vlna teroru. Bránit se lze i hasicím přístrojem

04.12.2019 10:01 | Zprávy

ROZHOVOR „Evropa už si zvyká na útoky. Začínáme je brát jako realitu, se kterou se musíme smířit a která může potkat kohokoliv, kdykoliv,“ říká ParlamentnímListům.cz generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a nynější pedagog Vysoké školy CEVRO Institut. Poukazuje na to, jak se postupně mírní a zkracuje doba hrůzy po útoku. Domnívá se navíc, že podobným událostem nezabráníme ani v České republice, ale je třeba být připraven a vědět, jak se zachovat.

Generál Šedivý: Evropa si zvyká na útoky. Erdogan? Hrozí nová vlna teroru. Bránit se lze i hasicím přístrojem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

S blížícími se svátky Evropa zažila sérii útoků. Ten nejznámější se udál v Londýně při útoku nožem. Dva lidé zemřeli a další jsou zranění. V jak vážném nebezpečí jsou lidé v Evropě a mělo by je uklidnit, že oproti posledním letům množství útoků kleslo?

Je potřeba vidět, že způsob těch útoků se po několika skutečně velkých útocích – ať už trhavinou, nebo střelnými zbraněmi – a po těch opatřeních přijatých především v západní Evropě změnil. Jako zbraň se začaly používat auta a nože. Tady je potřeba vidět, že počet obětí není tak velký, ale řešení a hrůza, která se kolem toho začíná odvíjet, má také velmi negativní dopad na veřejnost. Myslím, že jsme tím státem, který není v hledáčku teroristů, protože komunita, která by skryla takové útočníky nebo je jmenovala mezi sebou, je u nás hodně malá. Ale stále platí, že musíme být velmi opatrní a sledovat, co se u nás děje. Být si vědomi toho, že tohle všechno se může stát i u nás a nejsme proti tomu imunní.

Pojďme se ještě podívat na to, jak byl útočník v Londýně zneškodněn. Pozornost upoutal polský kuchař, který šel proti útočníkovi s klem kytovce, a další s hasicím přístrojem. Co nám říká zvláštní volba prostředků na obranu, protože Londýňané u sebe nesmějí mít nůž?

Podstatou obrany bylo, že ti tři lidé jsou skutečně stateční, a ten odpor vůči útočníkům je už dnes zakořeněn ve vědomí lidí, protože nejde o první útok. Navíc myslím, že na tomto místě se jednalo už o druhý. Za druhé, že ti lidé jsou připraveni bránit se – čímkoli, co jim k tomu pomůže. Například hasicí přístroj je velmi účinnou zbraní, protože útočníka oslepí, takže statečnost byla provázena tím, že vzali do rukou, co měli k dispozici. Bylo tam jedno obrovské štěstí, že terorista měl na sobě jen atrapu výbušnin, alespoň tak se to prezentuje. Kdyby to byly reálné výbušniny a odpálil je, tak všichni tři zemřeli. Předpokládám, že když zásah proti útočníkovi provedli, museli si být zároveň vědomi, že takové nebezpečí existuje, protože nemohli vědět, zda se jedná jen o atrapu výbušného pásu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…